Українські традиції: що таке лава та для чого вона служила в українській хаті

Сьогодні ми поговоримо про незамінний атрибут в українській хаті – лаву. За народною мудрістю, щоб зрозуміти, чи хороша господарка в хаті, досить подивитися на лаву. Саме тому жінки ретельно чистили й мили, застеляли їх тканими доріжками.

У кімнаті могла бути одна або дві лави, а інколи й більше. Ставили їх біля стін. Основною була та, що знаходилася від мисника до покуття, наступна за вагомістю — застільна (що стояла біля столу).

На лаві пеленали й купали немовлят. Сідати на лаву запрошували шановних гостей. Під час весілля, коли обдарували молодят, гості ставали на лаву й усім показували, що дарують. Інколи стати на лаву просили хрещену матір, тещу або свекруху. «Стати на лаву» означало бути особливо шанованим гостем.

Практично у кожній селянській хаті стояли дерев’яні лави, що могли бути «нерухомими» і «рухомими». Розташовувались вони вздовж чільної й причілкової стін житла. Давнішим типом були «нерухомі» лави, які виготовляли з грубих широких дубових дощок, що ставились на закопані в долівку дерев’яні ніжки. Їх робили одразу після будівництва хати ті ж майстри, що її зводили, або й сам господар.

«Нерухомі» лави поступово «розвинулись» у переносні (рухомі), що уже виготовлялися столярами. Крім того, на початку ХХ ст. почали з’являтися лави зі спинками, які були доступними лише для заможних господарів, а в середині століття набули масового поширення. Спинку лави чи підлокітники інколи покривали різьбленим орнаментом, а саму лаву фарбували.

Лаву часто використовували як місце для спання, за необхідності приставляючи до неї ослона.

Ослони відрізнялися від лави меншими розмірами та розташованими під кутом круглими, рідше прямокутними ніжками. Здебільшого їх приставляли до столу з протилежного від лави боку. За столом також сиділи на прямокутних стільцях (табуретках), що мали чотири прямокутні або круглі ніжки.

В деяких сім’ях такі стільці використовували навіть замість столу для буденного обіду. Для сидіння також робили невеличкі стільчики та ослінчики. Вони могли бути прямокутної або овальної форми на чотирьох ніжках та круглої форми на трьох ніжках.

Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті


Залишити відповідь