Три кохані дружини Богдана Хмельницького

Від першої Хмельницькому залишилися діти, від другої – розбите та зранене серце, а третя дружина стала живильним бальзамом для його спустошеної душі

Богдан Хмельницький – відома постать в історії України. Людина, яка прославилася своїми героїчними подвигами та звитягами. Але мало хто знає, що в житті гетьмана було три жінки, три кохані дружини, які залишили свій слід у його долі..

Перша дружина Богдана Хмельницького

Вперше Богдан Хмельницький одружився після повернення з турецького полону у 1625 році. Його обраницею стала сімнадцятилітня Ганна Сомко – донька заможного купця Семена Сомка.

З родиною Сомків Хмельницького пов’язувала багаторічна дружба, він добре знав батька нареченої, її брата, якого з часом зробив прилуцьким, а згодом переяславським полковником, уповноваженим послом гетьмана до Москви. А от свою наречену бачив лише кілька разів.

Об’єднання двох родин було вигідним для обох сторін, тому про почуття ні в кого не запитували.

Спокійна та врівноважена дружина подарувала чоловікові сімейний затишок та родинне щастя, а ще – шестеро (по інших джерелах 7 – 9) дітей.Перший шлюб Богдана тривав двадцять три роки. Після важкої хвороби Ганна Сомко померла.

Друга дружина Богдана Хмельницького

Після народження четвертої дитини здоров’я Ганни Сомко підірвалося, родина почала шукати помічницю, яка б допомогла по господарству хворій жінці.

Тоді й з’явилася у будинку Хмельницьких красуня Гелена – донька шляхетних, але збіднілих дворян. За іншою версією – це була проста українська Мотрона з православної брацлавської родини.
Вродлива двадцятилітня помічниця відразу ж запала в серце господарю. Так вона стала не лише помічницею, а й коханкою Хмельницького.

Сорокап’ятирічний чоловік ожив, почав все частіше залишатися вдома, навіть військові наради проводив у своєму маєтку.
Однак після смерті дружини закоханий не спішив брати шлюб із коханкою. Зате на вродливу дівчину запав польський шляхтич Данило Чаплинський, який все частіше заїздив на гостину до Хмельницького.

Одного разу, скориставшись відсутністю господаря, Чаплинський налетів на хутір Хмельницького зі своїм військом. Він розграбував та спалив маєток, наказав дати нагаїв синові Хмельницького та викрав красуню Гелену.

Спроби визволити Гелену не увінчалися успіхом. Хмельницький отримав поразку у битві та потрапив у в’язницю за «підготовку до повстання». Там, у в’язниці, він дізнався, що його кохана з власної волі чи з примусу стала законною дружиною Данила Чаплинського.

За однією з версій із полону Богдана Хмельницького викупив полковник Кричевський. За іншою – про його звільнення Гелена домовилася із чоловіком, заприсягнувши ніколи більше навіть не згадувати про Хмельницького.

Звільнений Хмельницький повернувся на Січ та став першим гетьманом, якому вдалося згуртувати козацьку силу, перетворити на потужну армію, якої боялася вся Європа.

Гелена ж свого слова дотримала. Вона жодного разу не згадала при чоловікові Хмельницького. Однак, коли той вчергове виступив проти війська Чаплинського, відмовилась утікати з чоловіком та залишилася очікувати на Хмельницького.

Зустрівшись із коханою, Богдан Хмельницький навіть не став слухати її виправдань, а відразу ж повів кохану жінку під вінець. У 1648 році вони обвінчалися всупереч усім церковним канонам. Однак на той час Хмельницький мав вплив не лише на своїх старшин і церква вперше визнала законним шлюб при живому чоловікові.

Захмелілий від кохання, під впливом жіночих чар молодої дружини, Хмельницький був на піку щастя. Однак його радості не поділяли його старшини, а найбільше – син Тиміш, які поміж себе називали Гелену «ляшкою».

Скориставшись відсутністю батька, Тиміш звинуватив мачуху у розкраданні казни і державній зраді та стратив, повісивши на воротах. Наскільки ці звинувачення відповідали дійсності, чи це була спланована підстава, історія замовчує.

А Богдан Хмельницький отримав у поході листа від сина, в якому він повідомляв батькові, що його дружина була шпигункою шляхтичів та мала намір викрасти казну та отруїти гетьмана. За що поплатилася життям.

Отримавши відразу два важких удари в самісіньке серце – поразку під Берестечком та зраду Гелени Богдан Хмельницький втратив увесь інтерес до життя. Від розчарувань та зневіри його зцілила ще одна жінка, яка стала його третьою дружиною.

Третя дружина Богдана Хмельницького

На той час Ганні Золотаренко було вже 45 (за іншими даними 50) років. Донька заможного ювеліра вже встигла двічі побувати замужем і двічі стати вдовою. Від двох шлюбів у Ганни залишилося четверо синів. А від Хмельницького отримала спустілу казну, розсварену родину та спустошене господарство.

Однак Ганна була мудрою жінкою і після гучного весілля, яке відбулося у 1651 році, відразу ж почала давати усьому раду.

Пам’ятаючи про роль пасинка Тимоша у страті Гелени, Ганна, в першу чергу, налагодила стосунки із дітьми чоловіка. Вона не лише знайшла підхід до запального Тимоша, який став біля неї врівноваженішим, а й зуміла об’єднати усю родину.

А найголовніше, Ганна розтопила скам’яніле серце Богдана Хмельницького, який навіть усиновив усіх її синів та дав своє прізвище.

Подейкують, що нова господиня впорядкувала справи Хмельницького, господарства та фінанси Гетьманату. Гетьман прислухався до порад дружини. Ганні дозволялося навіть випускати власні розпорядження – універсали, що мали гетьманську вагу. Так, універсал Гусинському монастиреві, датований 22 липня 1655 року, підписаний «Гетьманова Ганна Богданова Хмельницька».

Ганна була мудрою у всьому. Вона почала керувати козацькою скарбницею та примножувати її, впорядковувати господарство.

При Ганні з’явився оркестр, який став окрасою банкетів та учт, молодий садок, який був закладений зі смаком та європейським шиком.

Однак щасливе життя Богдана та Ганни тривало лише шість років. Ганна Золотаренко стала втретє вдовою.

Після смерті чоловіка Ганна залишилася жити у Суботові, а в 1671 році пішла в Печерський монастир, де й померла у 1677 році.

Жіночі портрети дружин гетьмана Богдана Хмельницього виконала художниця, працівниця НІКЗ «Чигирин» Наталя Атамась. На основі ретельно зібраного історичного матеріалу, вона створила образи жінок, які відіграли важливу роль у житті гетьмана.

Залишити відповідь