Лютий – це місяць підготовки до посівного сезону. В останній місяць зими висаджують овочі і квіти на розсаду на підвіконні. Посівний календар підказує, що 25-26 лютого сприятливі дні для замочування і пророщування насіння, а також для посіву на розсаду баклажанів та перцю.
Вимоги до вирощування розсади баклажанів
Баклажани – теплолюбиві овочі, з досить довгим терміном визрівання. Від моменту появи сходів до плодоношення проходить не менш 95-100 днів для ранньостиглих сортів, 110-140 – для середньостиглих, і близько 150 днів для пізньостиглих. Насіння дає сходи орієнтовно через 2 тижні і готове до висадки у відкритий ґрунт або неопалювані теплиці десь через 75-80 днів з моменту посіву. Висаджувати розсаду у відкритий ґрунт можна тоді, коли температура повітря вночі не нижче +10…+12°С, в середньому такі погодні умови в більшості регіонів України настають у травні. Виходячи з цих даних, оптимальний термін посіву баклажанів на розсаду – лютий-перша половина березня.
Щоб розсада була міцною, здоровою, не витягувалась, треба забезпечити для неї якісну ґрунтосуміш. Простіше всього придбати готовий субстрат для розсади. Але якщо ви готуєте ґрунт самостійно, то обов’язково враховуйте що він має бути легкий, пухкий, повітря- та волого- проникний. Обов’язково проводьте знезараження ґрунту, це можна зробити розчином фунгіциду.
Якщо є можливість – розсаду баклажанів краще відразу вирощувати в окремих ємностях, щоб уникнути пікіровки. Глибина посіву насіння – 1-1,5 см, ємність краще спочатку заповнювати на ¾ висоти, потім ви зможете підсипати субстрат по мірі росту саджанців. Посів здійснюється у зволожений ґрунт, потім можна додатково зволожити з пульвелізатора і ємності накриваються плівкою для збереження вологи. Далі нам залишається забезпечити оптимальну температуру для сходів +24…+26°С і чекати на дружні сходи.
Після появи сходів перенесіть розсаду у світле місце або зробіть додаткову підсвітку фітолампами. В цей період (3-7 днів з моменту появи сходів) рекомендується знизити температуру до +15…+18°С, це стимулюватиме розвиток міцної кореневої системи. Потім температуру знову підвищують до +22…+24°С.
Основний догляд за розсадою баклажанів полягає у регулярному поливі (баклажани не переносять пересихання ґрунту, але і надмірний полив викликає «чорну ніжку»); системному підживленні мінеральними добривами для розсади; підтриманні оптимального температурного і світлового режиму.
Вимоги до вирощування розсади болгарського перцю
Розсада перцю любить легкий поживний ґрунт, тому до готової універсальної землі треба підмішати шосту частину піску. Якщо ви готуєте ґрунтосуміш самостійно, на 2 частини перегною чи дернової землі візьміть стільки ж торфу і додайте одну частину піску. В такому ґрунті не застоюватиметься вода, що вбереже розсаду перцю від поширеної серед цієї культури хвороби – чорної ніжки.
Також звичним для вас способом продезінфікуйте насіння, якщо використовуєте своє, а не куповане.
Від висівання насіння до висадки розсади в город загалом проходить до 3 місяців. Тому краще сіяти перець у 20 числах лютого, щоб до кінця травня мати перцеві грядки на городі. Розсаду можна садити у відкритий ґрунт, коли з’явиться перша квіточка.
Наші бабусі звикли всю розсаду сіяти у старі каструлі, а вже потім пікірувати. Такий спосіб вирощування розсади перцю можна знайти й зараз у кожному селі. Проте турботливі господарі мають знати, що ця рослина не любить ані загущення, ані пікірування. Пересадка з відкритим коренем затримує ріст перцю щонайменше на тиждень.
Найкращий спосіб – висівати насіння перцю у стаканчики, бажано на 200–300 мл. Важливо, щоб на дні були дренажні отвори. Добре ростиме перець також і в торф’яних горщиках, куди насипають підготовлений субстрат. А краще за все сіянцям буде у торф’яних таблетках – суміші торфу та ґрунту – які після намочування перетворюються на циліндри.
Перець сіють у вологий субстрат, присипають шаром ґрунту до 0,5 см. Накривають плівкою, щоб земля не пересихала. До появи сходів плівку іноді знімають на короткий час, щоб полити насіння з пульверизатора та провітрити. Сіянці проростають за 5 днів, якщо температура повітря буде не менше 25 °С. Якщо нижче 20 °С – за 10 і більше днів.
Розсаду перцю, яку вирощують в окремих стаканчиках чи горщиках, підживлюють після появи 2 листочків. При цьому не забуваємо, що розсаду зі спільної посудини не підживлюємо до пікірування. Удобрюємо лише після пересадки в окремі ємності через 10 днів.