Стерилізація – складна операція, після якої кішка довго «відходить», але здебільшого процедура йде лише на користь здоров’ю. І якщо у котів (хлопчиків) – це кастрація, то кішок заведено не каструвати, а стерилізувати. Як відбувається підготовка, в якому віці замислитися над процедурою і як роблять стерилізацію кішці – відповіді на ці та інші питання ви знайдете нижче.
У якому віці кішкам роблять стерилізацію
Не знаєте, у скільки стерилізувати кішку? Сучасна ветеринарія вважає, що оптимальний вік для стерилізації кішок – це півроку. Адже статеве дозрівання починається вже з 7-8 місяців, а деякі особини можуть почати дозрівати на пару місяців раніше, тому важливо встигнути все зробити до настання перших ознак цього біологічного процесу.
Коли варто робити стерилізацію кішці
Важливо правильно ставити питання – не коли можна стерилізувати кішку, а коли потрібно, чи то пак, у яких випадках? При статевому дозріванні у кішок виділяються естрогени (статеві гормони), які викликають зміну поведінки. Якщо кішка не завагітніла, в організмі виробляється прогестерон, і тварина стає спокійною, як раніше. Про таких кішок кажуть, що вони «порожні», причому ці «пустівки» можуть бути навіть кілька разів на рік. Ці періоди складні для котячого організму та згубно впливають на здоров’я. Наслідки можуть бути сумними та незворотними, наприклад, ендометрити, пухлини тощо. Щоб уникнути подібних проблем, краще, перш ніж кішка дозріє, піти на оперативне втручання.
Висновок з усього можна зробити наступний – коли кошеня потрапляє у ваш будинок, потрібно відразу прийняти рішення, чи народжуватиме майбутня кішка. Якщо ви не плануєте робити з кішки люблячу матір і піклуватися про її потомство, то зробіть тварині послугу – подбайте про здорове та щасливе життя, яке можливе лише внаслідок операції зі стерилізації.
Види стерилізації кішок
Сьогодні є декілька способів стерилізації кішок. Найнадійніший спосіб – хірургічне втручання, хоч буває, що процедура проходить хімічним шляхом.
Основні види процедури:
- Видалення дітородних органів (яєчників, матки).
- Видалення лише яєчників.
- Видалення лише матки.
- Перев’язування маткових труб.
Найкращий спосіб – ОГЕ (видалення і матки, і яєчників). Підсумком стає не наступ тічки, кішка більше не кричить і не страждає, адже немає органу, немає проблем.
Чому не рекомендуються інші методи? Ветеринари воліють вирізати матку та яєчники, а не щось одне, з таких причин:
- При видаленні одних яєчників залишена матка може бути ризиком для різних патологій, аж до пухлинних новоутворень.
- Коли видаляють лише матку, небезпечний момент у тому, що залишені яєчники хоч і не дозволяють народити кошенят, але можуть викликати онкологію, кісту, пухлини молочних залоз та інші захворювання.
- Наслідки перев’язки труб ще гірші – кішка тільки не може завагітніти і народити, але всі особливості поведінки та процеси в організмі зберігаються, тому ризики патологій величезні. Цей рід вирішення проблеми вкрай не рекомендується і практично не використовується.
Утримання стерилізованої тварини: що потрібно врахувати?
Найголовніше після стерилізації – відновлення котячого здоров’я. Недостатньо купити ліки і думати, що потрібна пігулка діє. Спочатку потрібно врахувати декілька важливих моментів. Що відбувається після процедури:
- Уповільнюється обмін речовин. Тварина може менше грати, більше лінуватися і стати набагато спокійнішою, ніж до кастрування/стерилізації.
- Енергетичні потреби падають, тому калорійність раціону потрібно знизити на чверть, іноді показана дієта, бо апетит при всьому у кішки росте.
- Коли післяопераційний період підійде до кінця, кішка перестане часто ходити в лоток (по-маленькому). А це умова для розвитку сечокам’яної хвороби. Саме тому годувати тварину бажано кормом для стерилізованих кішок із низьким вмістом солей.
- Тварині потрібні гормони, які більше не виробляються власними силами, що також важливо врахувати в харчуванні.
Крім того, потрібно дотримуватися всіх необхідних умов для здоров’я кішки (які і без операції є нормою):
- Вчасно глистогонити тварину.
- Не давати відлежувати боків та грати з твариною, проводити з нею час активно, стимулювати рухатися.
- Іноді використовувати профілактичні засоби від бліх.
- Робити косметичні процедури – при необхідності грумінг, обробку вух та очей, вичісувати шерсть, стригти кігті.
Ваше завдання – визначитися, яка кішка вам потрібна – не вагітна, але здорова чи вагітна, але «під таблетками». Адже повертати втрачене після течок здоров’я дуже нелегко, а з віком ризик захворювань лише зростатиме.
Тому підготувати тварину до операції та вчасно прооперувати – ваше завдання як дбайливого господаря.
За матеріалами Home Food