Прополіс – дуже цінний продукт бджільництва. Бджоли виробляють прополіс у вигляді клейкої суміші різних смолянистих речовин, бальзамів зібраних з бруньок, стебел та листків рослин. Іноді його можна помітити у вигляді темного блискучого обніжжя у кошиках задніх ніжок бджіл.
У вулику до зібраних речовин комахи домішують віск, квітковий пилок та виділення верхньощелепних залоз. Комахи використовують його для дезінфекції свого гнізда та щільників, заклеюють ним отвори у вулику, полірують поверхню його стінок. Без цієї речовини існування бджолиної сім’ї неможливе – вона гине через деякий час від хвороб.
Склад прополісу
В склад прополісу входить більше 50 речовин. Їх можна поділити на 3 основні групи. рослинні смоли (38-60%); бальзами (3-30%); віск (7,8-36%). Біологічні властивості прополісу обумовлені унікальним комплексом хімічних сполук, що входять до його складу, перш за все фенольних сполук – флавоноїдів та фенолкислот. У прополісі також містяться Калій, Кальцій, Фосфор, Натрій, Магній, Сульфур, Хлор, Алюміній, Ванадій, Ферум, Манган, Цинк, Купрум, Силіцій, Селен, Цирконій, Гідраргірум, Флуор, Кобальт і інші зольні елементи у сприятливому для організму людини співвідношенні. Всі мінеральні речовини прополісу активізують діяльність біологічних центрів організму, забезпечують їх ритмічне функціонування.
Корисні властивості прополісу
Цей цілющий продукт давно використовувався людиною для лікування, бальзамування тіл, виготовлення лаку та інших потреб. Відомі десятки корисних властивостей цього природнього бальзаму. Але найважливіша з них – бактерицидна. Вона забезпечує стерильність гнізда бджіл. Цих дивовижних комах вважають найчистішими представниками тваринного світу на планеті Земля.
Прополіс широко застосовується у народній медицині як ранозаживляючий, антибактеріальний, протигрибковий, противірусний засіб. Також успішно використовують його для очищення кровоносних судин, покращення роботи травної системи та лікування захворювань зубів і порожнини рота.
Лікарські можливості бджолиного клею знайшли своє застосування не тільки в нетрадиційній медицині – прополіс рекомендують багато клінічних лікарів: гінекологи, оториноларингологи, дерматологи, педіатри та ін. Така універсальність і популярність цієї речовини в медицині має просте пояснення: користь прополісу для здоров’я воістину неоціненна.
Такий ефект досягається завдяки поєднанню наступних властивостей: протівотоксична, антибактеріальна, дерматопластична, протизапальна, ранозагоювальна, дезінфікуюча, іммуномодулююча, захисна, антиоксидантна. З прополісу виготовляють настоянку прополісу, прополісну мазь, прополісний мед, прополісні свічі та інші лікувальні засоби.
Зберігають прополіс у скляній закритій тарі у темному прохолодному місці. Термін зберігання необмежений.
Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті