Ліліан Гілберт: Як талановита жінка покращила життя мільйонів людей

Сучасники Ліліан сприймали її як першопрохідницю: вона була визнаною жінкою-психологом, експертом з ергономіки та кадрових ресурсів підприємств, співзасновником науки про рухи та винахідницею. Але найголовніше її досягнення – це розробка інноваційного дизайну кухні.

Початок

Ліліан Гілберт народилася 1878 року в Каліфорнії. Її батько був успішним підприємцем, а мама – домогосподаркою. У родині було 9 дітей, Ліліан – найстарша.

Вона росла тривожною дитиною. Через це до школи вона пішла тільки з третього разу, у дев’ять років. Перші дві спроби в шість і у вісім виявилися невдалими.
Згодом Ліліан подолала тривожність. Вона навіть вступила до університету всупереч тому, що в неї були заможні батьки й що жіноча освіта в привілейованому суспільстві тоді не заохочувалася. Спочатку Ліліан вивчала англійську мову та літературу й отримала диплом бакалавра. А потім вступила на факультет психології, де її зацікавила програма з особливостей людської мотивації.

Зустріч із майбутнім чоловіком стала поворотною в її житті.  Її чоловік, Френк Гілбрет, був інженером і дослідником, і з 1904 року, коли Ліліан і Френк одружилися, вони працювали разом.

При цьому Ліліан встигала вести домашнє господарство і виховувати дітей, яких у родині було 11.

Вивчення рухів

Гілбрети, мабуть, одними з перших звернули увагу і підкреслили важливість психологічного комфорту праці. Вони ратували за гуманні умови праці, за оптимізацію робочих процесів і зручну організацію робочих місць.

Гілбрети вивчали рухи робітників. Вони перші застосували для спостережень відеокамеру. Вони приходили на підприємство і знімали на камеру, як майстер працює; їхнім завданням було зняти звичну робочу рутину і зафіксувати процес виробництва.

Ще один спосіб вивчення процесу: Гілберти просили майстра прикріпити до пальців ліхтарики, щоб на знімку відображалися траєкторії рухів.
Потім зняте відео вмикали в режимі уповільненого відтворення і детально розбирали процес на основні рухи. Такий підхід  давав змогу проаналізувати роботу, щоб знайти оптимальний спосіб її виконання і тим самим підвищити ефективність і продуктивність праці.

Самостійна робота

У 1924-му Френк помер, і Ліліан продовжила працювати одна. 1929 року Бруклінська міська газова компанія запросила Ліліан  Гілбрет  розробити  проект інноваційної кухні.

У цей час маркетологи виробників домашніх товарів звернули свою увагу на жінок, як на цільову аудиторію. Якщо раніше жінки, можна так сказати, все життя проводили на кухні, то в цей час вони почали прагнути вирватися з кухонного рабства і зайнятися саморозвитком.

Ліліан сама готувати не вміла, але за проєкт взялася. Вона за допомогою відеокамери спостерігала за домашньою роботою жінок: як вони пересуваються кухнею і які дії здійснюють, коли готують їжу і миють посуд.

До Гілбрет кухня виглядала як кімната, де вздовж стін у випадковому порядку розташовувалися: посудна шафа, стіл, раковина, плита та інше кухонне обладнання. Продукти та посуд зберігали в підсобці.

Ліліан повністю переглянула устрій кухні та зробила її зручною.

Гілбрет винайшла “робочий трикутник”. “Робочий трикутник” охоплює раковину, плиту і холодильник, розташовані поруч. Домогосподаркам більше не потрібно було пересуватися кухнею, все необхідне було під рукою.

Ліліан розділила простір кухні на верхній і нижній. У верхній частині вона розмістила навісні шафи для зберігання продуктів, а в нижній – шафи для кухонного посуду.

Ліліан проаналізувала процес приготування страв на прикладі полуничного пирога і скоротила кількість необхідних операцій з 97 до 64, а кількість кроків – з 281 до 45.
Спостереження Гілбрет призвели до кількох дрібніших, але  значущих винаходів. Ліліан винайшла столик на коліщатках, щоб переміщати брудний посуд від столу до раковини. Вона запропонувала забезпечити педаллю відро для сміття з кришкою і вбудувати у дверцята холодильника полиці для продуктів, удосконалила консервний ніж і придумала електроміксер для збивання.

Пам’ять

Ліліан прожила довго – 93 роки, і померла 1972-го. Досягнення її та її чоловіка пішли в минуле. Слава за їхню працю дісталася іншій людині, і про Гілбретів, як про дослідників, і про їхні методи сучасний менеджмент призабув.
Але результати їхньої праці залишилися – вони в кожному домі.
Розташування, обладнання та дизайн сучасної кухні досі засновані на спостереженнях Ліліан Гілбрет.

Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті

Залишити відповідь