Здавалося б, ну чим може здивувати малесенька пташека, за всіма параметрами схожа на горобця? А здивує вона тебе так, що кілька днів відходитимеш. Але перед смачненьким трохи вступної інформації про сам вид.
Магалі-снувальник — це маленький птах вагою усього 20-30 грамів. Живе у Південній Африці дуже великими колоніями до 1000 особин. Моногамні, самець та самка один від одного майже не відрізняються. Їдять насіння, ягоди, фрукти, зрідка — комах.
І власне про що тут розповідати? Якийсь крихітний горобець літає собі, їсть та розмножується. Але — ніт! Магалі-снувальники будують найбільші, складні та фантастично облаштовані гнізда.
Будує такий інженерний шедевр, звичайно, не одна, не дві пташки, а вся колонія. За фактом, кожна пара птахів робить одне невелике гніздечко для виведення своїх пташенят, але в результаті спільної роботи виходить ціла копиця до 10 метрів у довжину і 2-3 у висоту.
Все починається з того, що зграя мангалі-снувальників вибирає відповідне дерево або стовп, які зможуть витримати всю цю вакханалію по вазі. Серед окремих гнізд є зовнішні та внутрішні кімнатки, часто з’єднані тунелями. Внутрішні приміщення добре тримають температуру і створені для того, щоб грітися в холодні африканські ночі. Там же зростають пташенята. Зовнішні ж камери служать для відпочинку вдень, адже температура африканських саван часом прогрівається до 50 градусів, а за ніч зовнішні камери добре охолонули і зберігають більш-менш комфортну температуру.
Супергнізда робляться з трави, землі, палиць та власних екскрементів. В результаті виходить надзвичайно міцна конструкція, не підвладна ані дощу, ані вітру та посусі.
У ході розвитку такого способу життя у магалі-снувальників виробилася потужна соціальна структура та залізна дисципліна. Кожен птах повинен працювати на благо колонії, навіть якщо її гніздо вже давно готове. Якщо серед них знаходиться ледар, який нічого не робить або краде чужі будматеріали, то йому буде непереливки.
Вся колонія накинеться на ледацюгу і просто прожене його з пташиного містечка. Самотній птах уже нежилець. Вигнані особини дуже швидко стають здобиччю хижаків. До гнізда ж, навпаки, не підбереться жоден хижак і навіть людина. Почувши небезпеку вся колонія в гніві проганяє кривдника масовими клюваннями і божевільним цвіріньканням.
За матеріалами «Звідусіль»
Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті