Вам знайомі раптові напади тривоги або суму, що виринають нізвідки? Буває, що знайти джерело цих негативних емоцій дуже важко або навіть неможливо? Насправді відчуття занепокоєння, пригніченості та втоми можуть бути сигналами до перевірки, наскільки добре ми дотримуємося ментальної гігієни. Це поняття означає поведінкові звички, які допомагають зберігати психологічне здоров’я. Щоб впровадити їх у своє життя, частіше залишатися в хорошому настрої та ефективно справлятися зі щоденним стресом, варто дотримуватися кількох базових правил.
Добре висипайтеся
Нестача сну впливає і на фізичний, і на психологічний стан. При недосипанні стає складно концентруватися та запам’ятовувати нову інформацію, а емоційна нестійкість та роздратування лише посилюються. Також нестача сну призводить до підвищення рівня гормонів стресу.
Подібні реакції організму змушують нас сприймати все у негативному світлі, а це впливає на те, як ми Однак дотримання здорового режиму сну — одна з найскладніших навичок ментальної гігієни, особливо за сучасного життя. Пам’ятайте: спати потрібно від 7 до 9 годин!
Займайтеся спортом
Фізичні вправи зменшують і перемагають стрес. Крім того, заняття спортом дарують нам відчуття задоволення, яке ми зазвичай відчуваємо при досягненні мети. А це зміцнює нашу впевненість у собі!
Найкраще займатися спортом на вулиці – так організм отримає необхідну дозу вітаміну D, який також позитивно впливає на ментальне здоров’я.
Частіше гуляйте
Усім нам доводиться весь тиждень працювати чи навчатися, причому багато хто робить це віддалено, навіть не виходячи з дому. Ми стали набагато рідше виходити на прогулянки, а це не дуже добре для ментального здоров’я. Організму потрібне сонячне світло, щоб виробляти вітамін D, який, як ми вже з’ясували, підвищує настрій та знижує рівень стресу.
На свіжому повітрі також дуже зручно виконувати корисні дихальні практики, які розслаблюють та заспокоюють нерви.
Спілкуйтеся
Людина — соціальна істота, тому всім нам час від часу потрібне товариство інших людей. Дослідження підтверджують, що самотні люди набагато частіше страждають від психологічних проблем та розладів, у тому числі від депресії та хвороби Альцгеймера.
При цьому на нас дуже впливають сучасні технології. Ми все рідше розмовляємо наживо і все частіше відправляємо близьким повідомлення та меми. Незважаючи на те, що ми використовуємо телефони та соціальні мережі, щоб задовольнити потребу у спілкуванні, вони лише віддаляють нас один від одного. Навряд чи ви будете готові до довгої розмови за чаєм чи кавою, коли можна просто поставити вподобайку!
Проте розширювати коло спілкування можна. Варто виходити зі своєї зони комфорту та заводити нові зв’язки. Можливо, спочатку вам доведеться докласти багато зусиль, щоб зберігати позитив, але він швидко стане частиною вашого життя.
Обмежте час у соціальних мережах
розумній кількості всіма улюблені сайти цілком невинні. Їхні негативні ефекти виявляються лише тоді, коли ми починаємо покладатися на соцмережі, щоб розслабитися та відчути себе краще. Вони особливо небезпечні для вразливих натур: той же Інстаграм рясніє нереалістичними стандартами краси, які можуть викликати невдоволення собою та своїм життям.
Крім того, зазвичай ми проводимо час у соціальних мережах пасивно. На відміну від перегляду фільму чи читання книги, оновлення стрічки не вимагає від нас щось аналізувати чи підключати емоції. У цьому й полягає привабливість соцмереж — вони дозволяють ні про що не думати.
Замість того, щоб безцільно сидіти на сайтах, використовуйте інші техніки ментальної гігієни, які ми розібрали вище. Вони допоможуть по-справжньому розслабитися — на відміну від соцмереж, які дарують лише ілюзію відпочинку.
Звичайно, ці п’ять навичок — не єдине, що допомагає збалансувати ментальне здоров’я у складні часи. Але це хороша база для того, щоби почати! Почніть з простих кроків, а згодом зможете доповнити список власними практиками та стежити за ментальною гігієною ще ретельніше.
За матеріалами «Твій світ»
Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті