Покрова Пресвятої Богородиці: Що можна і не можна робити на Покрову

Сьогодні в Україні святкують Покрову Пресвятої Богородиці. Раніше ми святкували Покрову 14 жовтня, а в  2024 року за новоюліанським календарем ця важлива дата припадає на 1 жовтня. На цей же день було перенесено ще два важливих свята: День захисників та захисниць України і День українського козацтва, які були тісно пов’язані з Покровою Пресвятої Богородиці.

Що це за свято: Покрова Пресвятої Богородиці

Покрову почали святкувати в Київській Русі одразу після запровадження християнства в X столітті. За слов’янською версією це свято тісно пов’язують з подіями, які сталися в Константинополі, коли місто обложили війська князя Аскольда.

Тоді всі місцеві мешканці сховалися у Влахернському храмі, щоб вберегтися від загарбників. Саме там у ті часи зберігалася риза Діви Марії. Зібравшись, люди почали молитися Богородиці, просячи про порятунок.

Раптом, наче у відповідь на їхні молитви, у небі над містом з’явився образ Діви Марії. Жінка накрила вірян своєю покровою, яка ще називається за церковною традицією омофором. Після цього вороги не могли бачити людей, тому всі місцеві жителі вціліли. За деякими джерелами, дружина князя Аскольда теж побачили це диво. Вони були настільки вражені, що одразу стали християнами, прийнявши хрещення.

Існує ще одна версія, за якою Богородиця накрила місто під час сарацинської облоги. Тоді за збереження вірян молився святий Андрій Блаженний, який і побачив Діву Марію о 4 ранку.

Це свято не входить до переліку 12 найбільших церковних торжеств, але в Україні його особливо шанують з давніх часів. Саме в цей період в давнину закінчувалася низка осінніх святкувань, люди починали підраховувати результати літнього сезону. Наші пращури вважали, що саме від Покрови починається так зване зазим’я, коли селяни готуються до зими. Худобу вже не виганяли на пасовище, а переводили в хлів на зимове харчування.

Також з Покрови починається осінній період весіль. Вже завершуються всі роботи в полях, тому час для святкування одруження є. Не бракує й продуктів для застілля. Часто в давнину фату нареченої пов’язували з покровом Богородиці. Тому вважалося доброю прикметою одружитися саме цього святкового дня.

Що потрібно робити у свято Покрови Пресвятої Богородиці

Саме в даний світлий день абсолютно кожен щиро віруючий звертається з молитвою до Богородиці, просячи тим самим у неї вельми міцного здоров’я, допомоги, підтримки та захисту, також сприяння в сімейному житті і, звичайно ж, в коханні. Заведено вважати, що протягом усього року, Богородиця оберігає прохача, покриваючи його безпосередньо своїм покровом.

На Покрову дівчина, яка щиро бажає вийти заміж, може прийти в церкву саме до початку святкового богослужіння, поставити свічку біля ікони Покрови Пресвятої Богородиці, і попросити її про заміжжя, а також про щасливе сімейне життя.

Сімейні пари можуть прийти в свято в храм, для того, щоб також попросити милості і заступництва Матері Божої.

Вдень у будинках печуть млинці і обносять ними кути житла, щоб задобрити домовика, а вечорами влаштовують гучні застілля.

У цей день потрібно робити дари бідним і сиротам, а також обкурювати будинку димком від підпалених гілочок яблуні або вишні – для благополуччя та удачі.

З давніх часів в народі збереглося багато прикмет на Покров. Зокрема, якщо господиня напече багато млинців, то в зимову холоднечу в будинку буде тепло. Незаміжні дівчата вважали, що якщо на Покров добре повеселитися, то можна знайти хорошого нареченого. З цією прикметою пов’язана і традиція звертатися до Богородиці у святковий день з благаннями про заміжжя.

У народній свідомості Покров Пресвятої Богородиці з’єднався і з першим сніговим покривом землі: вважається, що сніг, який випав на Покрову, володіє особливою силою. Якщо вмитися ним – то примножиш красу, збережеш молодість.

Чого не можна робити у свято Покрови

Як у будь-яке релігійне свято, на Покрову Пресвятої Богородиці не можна робити серйозну господарську роботу, а також виконувати багато домашні обов’язки: будувати, копати, прибирати, прати, шити, в’язати, гладити. У свято Покрови не можна лихословити, лаятися з людьми, вживати алкогольні напої, бажано навіть не готувати щось серйозне до пізньої вечері.

Вважається, що на Покрову не можна позичати гроші, а ще не можна відмовляти сватам – за прикметою, та дівчина, яка відмовила сватам на Покрову, ще роки зо три не буде ніким засватана. Однак треба пам’ятати, що сенс подібних заборон не в тому, що не можна здійснювати якісь певні дії, а в тому, що православне свято – це в першу чергу день, який ми присвячуємо Богові. Бажано всією сім’єю піти до церкви, поставити свічки, помолитися і попросити Богородицю про заступництво.

Прикмети та народні традиції

Традиція відвідування храмів у день Покрови Пресвятої Богородиці збереглася і до наших днів. Православні християни в свято перед образом Богородиці моляться, просять милості і заступництва, здоров’я та допомоги, особливо в сімейному житті, вірячи, що протягом року Богородиця оберігатиме їх, накривши своїм покровом.

У народі вважалося, що після Покрови починається зима, а тому всі гуляння і посиденьки переміщалися з вулиці в будинки, з полів забирався весь урожай, робилися заготовки на зиму, утеплялося житло, розтоплювалися печі, худобу ставили на зиму в хліва, жінки та дівчата займалися вдома ткацтвом, прядінням, шиттям і вишивкою.

Не утеплиш дім до Покрови – всю зиму будеш мерзнути.
Багато млинців на Покрову – вдома всю зиму буде тепло.
Якщо на Покрову перетопити піч яблунею, то всю зиму вдома буде тепло.
Покрова прийшла – посиденьки привела.
На Покрову останній збір плодів.
Якщо дітей на Покрову облити водою через сито, вони менше хворітимуть.
У свято Покрови не можна позичати гроші.

Прикмети про заміжжя

Здавна день Покрови Пресвятої Богородиці вважається не просто церковним святом, а ще й дівочим днем і покровителем весіль.

Адже недарма Покрова Пресвятої Богородиці в народі асоціюється з білосніжною фатою нареченої. Щоб випросити собі гарного нареченого, незаміжні дівчата на Покрова обов’язково ходили до церкви, молилися і ставили свічки перед іконою Богородиці.

Молитва на нареченого: “Покров-батюшка, покрий землю сніжком, а мене женишком” або “Покров-Матушка, покрій землю сніжком, а мене молоду хусткою”.

Та дівчина, яка на Покрова раніше за всіх поставить свічку перед іконою Пресвятої Богородиці Покровської, першої й заміж вийде.

Весело Покрову проведеш – гарного нареченого знайдеш.
Сніг у весілля на Покрову – щастя молодим.
Багато снігу на Покрову – буде багато весіль наступного року.
Якщо хлопець на Покрову до дівчини залицяється, він стане її нареченим.
На Покрову сильний вітер – буде багато наречених.
Якщо зіграти весілля на Покрову – молоді будуть жити душа в душу.

Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті

Залишити відповідь