Сьогодні ми продовжуємо знайомитися із незвичайними тваринами планети. І дізнаємося більше про двох милих створінь, схожих і на кішку, і на лисицю. Це генета та фенек – милі створіння, які мають багато своїх особливостей та таємниць.
Генета
Яка тварина нявчить, мурчить і шипить у разі поміченої небезпеки? За описом характерних ознак повністю збігається з кішкою, але йдеться про іншого невеликого ссавця – генету. Генета — невелике цікаве звірятко з величезними очима, спритністю куниці та довгим пихнастим хвостом лисиці.
У середні віки ці тварини були популярними домашніми улюбленцями, тому що звірята дуже легко приручаються. З часом місце генети на посаді улюбленця людини зайняли кішки. Історична батьківщина звірят — Африка, хоча сьогодні її можна зустріти і в Азії, і навіть у Європі.
Генети діляться на 14 видів, усі вони мають витягнуте тіло та довгий хвіст. Довжина тіла складає 40-60 сантиметрів, а хвоста – близько 50.
За таких розмірів вага маленьких хижаків не перевищує двох кілограмів, що дозволяє їм безшумно полювати.
Світлу половину доби генета перебуває у сховку. Ним може бути ущелина у скелі, проміжок між камінням чи занедбана нора якоїсь іншої тварини. З настанням ночі генета виходить на полювання. На відміну від кішок до її раціону входять і фрукти, хоча улюбленими ласощами залишаються гризуни та птахи.
Гнучке тіло звірка дозволяє діставати здобич з найдальших кутків, а безшумна хода і маскувальне забарвлення перетворюють генету на справжнісіньку невидимку.
Генети ведуть відлюдькуватий спосіб життя, зустрічаються лише двічі на рік для продовження роду. Зазвичай народжується по 3-4 малюки, які проводять із матір’ю перший рік, після чого вирушають у вільне плавання. У середньому вони живуть до 10 років в умовах дикої природи, в зоопарку або в заповіднику — до 15.
Попри свою гнучкість і непомітність, звірята все-таки не можуть почуватися в повній безпеці. Вони можуть стати здобиччю для хижих птахів, отруйних змій або інших великих диких кішок. Сьогодні в Африці часто заводять генет для боротьби з дрібними гризунами, в іншому ж світі це екзотичний вихованець.
Фенек
Лисиця фенек – це дрібна нічна тварина, що мешкає в Сахарі в Північній Африці. Її відмінною рисою є надзвичайно великі вуха, які служать для розсіювання тепла.
Назва звірка походить від арабського слова фанак, що означає лисиця, а ім’я тваринки «зерда» походить від грецького слова ксерокс – сухий, що належати до середовища проживання лисиці.
Фенек – найменший вид псових у світі. Його шкіра, вуха та нирки пристосувалися до жаркого і сухого середовища проживання.
Крім того, слух фенека досить чутливий, щоб він почув здобич під землею. Фенек харчується, в основному, комахами, дрібними ссавцями та птахами. Тривалість життя фенека у неволі становить 14 років.
Головні вороги фенека у природі – африканські різновиди пугача.
Сім’ї фенеків риють нірки в піску для життя та захисту. Нірки можуть бути до 120 кв.м і поєднуватися з нірками інших сімей. Точне число фенеків невідомо, але вважається, що наразі він не перебуває в небезпеці вимирання. Вся інформація про соціальні взаємодії обмежується тією, що вдалося зібрати, спостерігаючи за тваринами в неволі.
Зазвичай цей вид відносять до роду лисиць, але це спірне питання, так як фенеки помітно відрізняються від звичайних видів лисиць.
Хутро фенека дуже цінують корінні племена Північної Африки, а деяких частинах світу ця тварина вважається екзотичною.
Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті