Зліт та крах Софії Аморузо та її бренду Nasty Gal

У червні 2016 року 32-річна засновниця інтернет-магазину Nasty Gal Софія Аморузо увійшла до списку найуспішніших американок, складеного Forbes, а наприкінці жовтня підприємець, чий стан оцінюється в $280 млн, подала до суду заяву про банкрутство своєї компанії.

Історія Софії Аморузо – казка про сучасну Попелюшку. Майбутня засновниця Nasty Gal народилася у Каліфорнії у греко-американській родині. У дитинстві вона страждала на депресію, через це залишила школу і закінчувала навчання вдома. Тоді ж її батьки одночасно втратили роботу і дівчині довелося влаштуватися в Subway, потім вона працювала продавщицею в різних місцях.

Здобувши атестат, Аморузо не могла вирішити, що робити далі, і деякий час не займалася нічим – подорожувала автостопом та експериментувала з наркотиками. У 2003 році її вперше спіймали на крадіжці – дівчина намагалася винести з господарського магазину в Портленді піч-гриль та каблучки для душової фіранки. Виплативши штраф, Аморузо вирішила, що має змінити своє життя. Вона повернулася до Каліфорнії, вступила до громадського коледжу і почала думати, як їй зробити «щось законне і при цьому блискуче».

За два роки 22-річна Аморузо відкрила на eBay магазин вінтажного одягу. На той час вона вже давно поповнювала свій гардероб переважно речами, купленими в секонд-хендах або на гаражних сейлах. Відвідавши якось кілька спеціалізованих сайтів, Аморузо вирішила, що могла б торгувати старим одягом набагато краще, ніж будь-хто. Її гіпотеза полягала в тому, що навіть за копійчану річ, якщо правильно її подати, можна просити будь-які гроші.

Підприємиця накупила дешевого одягу та аксесуарів, придумала для них яскраві образи, зняла в них своїх подруг і виставила знімки, що вийшли, на eBay. Пози моделей та їх вбрання були так добре продумані, що покупці і справді охоче платили сотні доларів за речі, які Аморузо діставалися майже задарма. Те, що ця модель працює, стало остаточно зрозумілим, коли дві куртки Chanel, за які підприємниця віддала менше $20, пішли по $1500 кожна.

За кілька років виручка магазину на eBay злетіла до $100 000. Аморузо відкрила офіс у передмісті Сан-Франциско і розробила власний сайт. Він був запущений у 2008 році і одразу ж злетів – склад пустів так швидко, що за товарами до лав корейських торговців, основних постачальників Nasty Gal, доводилося мотатися щотижня.

Незабаром компанія переїхала в Лос-Анджелес, асортимент почав поповнюватися і не вживаними речами. На початку 2012 року Аморузо найняла першого дизайнера, і вже у 2013 році на одяг, взуття та аксесуари під брендом Nasty Gal припадало 30% продажів.

Весь цей час компанія росла практично без реклами – Аморузо робила ставку на соціальні мережі. Щоранку її співробітниці підказують передплатницям, що їм сьогодні вдягнути, публікують поради з техніки макіяжу та інші невигадливі речі, які чіпляють цільову аудиторію. Підприємець вважає, що увійти до рейтингу найуспішніших американок Forbes їй вдалося саме за допомогою лайків.

У 2014 році засновниця Nasty Gal запросила на посаду директора відділу контролю виробництва колишню співробітницю канадської мережі спортивних товарів Lululemon Athletica Шері Уотерсон, 2015-го вона змінила Аморузо на посаді СЕО. У 2014 році виручка Nasty Gal досягла $130 млн, у 2015-му – $300 млн.

Наприкінці 2014 року компанія відкрила перший офлайновий магазин на престижній Мелроуз-авеню в Лос-Анджелесі, у березні 2015-го відкрився бутік у дорогому торговому центрі Санта-Моніки. У лютому 2015 року підприємниця взяла до команди розробника роздрібної стратегії Apple Рона Джонсона. Незабаром йому вдалося залучити $16 млн. інвестицій. За весь час роботи Nasty Gal отримала понад $65 млн.

Аморузо визнає: її компанія росла так швидко, що вона наробила безліч помилок. Декілька разів Nasty Gal проводила масові скорочення. У 2014 році Аморузо розрахувала 27 співробітників (10% команди), у 2016-му – 19. У червні 2015 року колишня співробітниця компанії звинуватила Аморузо в тому, що її та ще чотирьох дівчат звільнили під час вагітності та відпустки по догляду за дитиною.

«Я знаю різницю між великою командою та успішною командою», – каже Аморузо. Звільнені працівники вважають, що питати їй слід із себе: «PR та реклама не можуть приховати того, що відбувається насправді. Я ніколи не зустрічав таких хамських відносин від своїх керівників. Повна відсутність колективної роботи. Компанія працює заради спільної мети, але насправді цієї мети немає. Немає жодного осмисленого вектора розвитку», – міркує один із них.

Навесні 2015 медіа почали відзначати, що Nasty Gal не встигає за трендами і втрачає молодих покупців. Одночасно у компанії з’явилися проблеми з авторськими правами – Аморузо знову впіймали на крадіжці. Серед брендів, які звинуватили Nasty Gal у копіюванні їхніх робіт і звернулися з цим до суду – Molly Goddard, Cushnie et Ochs, Jamies Spimello та Anthony Vaccarello, а також The Row зіркових сестер Мері-Кейт та Ешлі Олсен. У серпні цього року ювелірний бренд Pamela Love звинуватив Nasty Gal у крадіжці дизайну трьох прикрас та вимагав виплатити йому понад $300 000 компенсації.

Скандали зі співробітниками та конкурентами про якість менеджменту в Nasty Gal говорили лише побічно. Явні свідчення того, що компанія має проблеми, з’явилися, коли стало відомо, що Аморузо шукає нового інвестора або навіть покупця всієї Nasty Gal. Вміння продавати втридорога одяг із секонд-хендів виявилося замало для того, щоб розкрутити власний бренд та вийти з ним за межі інтернету. Одним із претендентів на покупку Nasty Gal називали інтернет-магазин Revolve, але угода не відбулася. І ось – позов про банкрутство.

Nasty Gal ще має шанс реструктурувати бізнес. «Ми хочемо стати ще сильнішими та кращими, щоб підтримувати той високий рівень обслуговування клієнтів, який від нас чекають і яким ми дуже пишаємося», – каже виконавчий директор компанії Шері Уотерсон. Можливо, проект вистоє, але Софія Аморузо в ньому вже не бере участі. «Усім відомо, що Nasty Gal потребує мене, але я звалила на себе так багато, що виявилася немов заживо похованою справами» – разом із позовом про банкрутство підприємець подала заяву про відставку з посади голови ради директорів.

З інвестицією ззовні в 1,2 млн. доларів Софія Аморузо повертається в бізнес. Після банкрутства в листопаді минулого року Аморузо покинула заснований нею американський ритейлер Nasty Gal. Після невеликого відпочинку дівчина запустила і активно почала розвивати проект Girlboss, який включив медіаресурс Girlboss.com, Girlboss Radio і благодійний фонд. Завданням нової компанії буде створення бізнес-платформи, яка допомагатиме молодим дівчатам-підприємцям, надаватиме гранти у сфері моди, мистецтва, музики та дизайну. Софія Аморузо планує надихати молоде покоління та давати поради, що ґрунтуються на особистому досвіді.

Легко, коли в молодості починаєш свій бізнес – ти впевнений у своїй унікальності і йдеш напролом, але незабаром це може бути важко для команди і мета проекту змінить напрям, – говорить Амурозо.

Софія вирішила, що її особа як бренд швидше підійде для медіакомпанії, ніж для модної.

На сайті ми розвиватимемо контент, який ґрунтуватиметься на особистому досвіді читачів та редакції. На що переростуть ці проекти, я поки що не можу передбачити. Ми також співпрацюватимемо з модними брендами, які допоможуть нам розвивати тему успіху. Знаєте, коли я писала автобіографію Girlboss, то навіть не могла припустити, що незабаром книга перетвориться на окремі медіа, подкасти та телесеріал «Начальниця». Тоді я зрозуміла, що виростила певну аудиторію, і тепер готова створювати ще більше цікавих проектів для неї, – розповіла Софія.

Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті

Залишити відповідь