Тіло людини — справжній інженерний шедевр. Поговоримо сьогодні про м’язи (лат. musculi). Словник дає їм таке визначення: “активна частина опорно-рухової системи, скорочення якої зумовлює переміщення частин тіла або всього тіла в просторі”. Розглянемо деякі цікаві факти.
Цікаві факти про м’язи людини
- Найменший м’яз в тілі людини знаходиться в вусі, точніше, в середині вуха. Він відповідає за натяг барабанної перетинки, і має довжину усього близько 1,25 мм.
- Коли людина просто крокує, задіюється близько 200 різних м’язів. При цьому працює мускулатура не лише на ногах, але і на інших частинах нашого тіла.
- Всього в тілі людини налічується 640 м’язів, хоча тут все залежить від того, як рахувати – деякі дослідники виділяють цілих 850, але зазвичай частина м’язів об’єднується в групи. Найбільше їх, до речі, на нашому обличчі, тому у людей така багата міміка.
- Щоб посміхнутися, людині потрібно напружити близько 16 м’язів. А щоб насупитися — в три рази більше, так що сама природа, здається, підштовхує нас до того, щоб більше посміхатися і бути більш позитивними.
- У звичайної людини, яка не любить спорт і віддає перевагу дивану перед спортзалом, на мускулатуру приходиться 30-35% від маси тіла (якщо у нього немає значної кількості зайвої ваги). А ось у професійних спортсменів м’язи займають 55-60% від їхньої загальної маси.
- Серце — найвитриваліший м’яз в людському тілі. Воно починає битися на 4-му тижні розвитку зародка і не зупиняється до самої смерті. Щороку ваше серце перекачує близько 250 млн літрів крові!
- Найбільші м’язи в тілі людини — великі сідничні. Саме вони надають руху нашим ногам. Вони являють собою три парні м’язи.
- Найсильнішим м’язом традиційно вважається язик. Але, деякі сучасні дослідження показують, що жувальні і литкові м’язи ще сильніше.
- М’язи скорочуються під дією електричних імпульсів, які їм посилає мозок. А оскільки мускулатура у нас працює практично постійно, вона споживає понад 50% від усієї енергії, що виробляється нашими тілами.
- Найдовший м’яз в людському тілі – кравецький, він знаходиться на стегні. Його точна довжина залежить від довжини самого стегна і, відповідно, від зросту людини. В середньому ж він має довжину 43 см.
- Найдовший м’яз в людському тілі – кравецький, він знаходиться на стегні. Його точна довжина залежить від довжини самого стегна і, відповідно, від зросту людини. В середньому ж він має довжину 43 см.
- У мускулатури ніколи не буває тривалих періодів відпочинку. Деякі м’язи працюють навіть тоді, коли ми спимо — наприклад, коли перевертаємося уві сні або, навіть, просто лежимо в якийсь позі. А протягом дня ми завжди задіюємо всю нашу мускулатуру.
- М’язам для повного відновлення потрібно близько двох діб. Тому досвідчені спортсмени не навантажують одні і ті ж самі групи м’язів частіше, ніж раз на три дні, щоб не отримати ефект, протилежний бажаному.
- Насправді для того, щоб втратити силу, м’язам потрібно більше часу, ніж на те, щоб їх натренувати, хоча багато людей вірить, що все навпаки.
- При скороченні м’язи виділяють тепло, яке відводиться від тіла разом з потом. При інтенсивних фізичних навантаженнях, наприклад, під час тренування в спортзалі, температура тіла може легко підніматися на кілька градусів.
- Деякі м’язи контролюються свідомістю, а деякі ні. Наприклад, для того, щоб зробити крок або зігнути палець, вам потрібно зробити це самостійно, але ви не можете контролювати скорочення серця, що качає кров.
- У людей з в’ялою мускулатурою нерідко бувають проблеми зі спиною. Вся справа в тому, що хрящова тканина в хребті отримує харчування в основному від оточуючих хребетний стовп м’язів. Якщо їх мало, харчування буде недостатнім.
- Після навантажень різні м’язи відновлюються з різною швидкістю. Найшвидше зазвичай відновлюються трицепси, а найбільше часу на відновлення потрібно м’язам спини.
- Якщо силу всіх наявних в тілі середнього людини м’язів можна було б прикласти до однієї точки одночасно, то цього вистачило б для підняття вантажу вагою в 20-25 тонн!
- Мускулатура щільніше жирової тканини в середньому на 15%. Тому людина з надлишковою вагою може важити менше, ніж накачаний спортсмен такого ж зросту.
- Близько половини м’язової маси в тілі зосереджено в ногах. Воно й не дивно, адже їм доводиться носити на собі все інше тіло цілими днями, так що вони повинні бути сильними і витривалими.
- Мускулатура дійсно вміє “запам’ятовувати” якісь дії, це явище так і називається — м’язова пам’ять. Для спортсменів, особливо професійних, вона має величезне значення.
- Всі м’язи діляться на три групи: скелетні посмуговані, непосмуговані (гладенька) і серцеві. У наших тілах більше 90% відноситься до скелетних м’язів, а ось у деяких безхребетних вся мускулатуру тіла становлять гладенькі м’язи.
- Слово “мускулатура” походить від латинського Musculus, що в перекладі означає “миша”. Просто комусь із античних вчених рух м’язів, що перекочуються під шкірою, нагадало рух миші під килимом.
- Найшвидший (в плані швидкості скорочення) м’яз в людському тілі знаходиться у нас на обличчі. Це той м’яз, що відповідає за моргання. Завдяки ньому ми моргаємо так швидко, що навіть цього не помічаємо.
За матеріалами “Звідусіль”
Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті