Якщо ви вирішили завести домашню тваринку, то, перш за все, маєте зрозуміти, що це не іграшка та не тимчасова забава. А новий член сім’ї, який потребує вашої турботи, догляду та уваги.
Для дбайливих власників домашніх тварин головним завданням є – стежити за здоров’ям вихованців. Важливу роль у запобіганні тяжких та смертельних захворювань тварин відіграють профілактичні щеплення.
То що ж таке щеплення?
Вакцинація – це профілактика низки інфекційних захворювань, які небезпечні не лише для тварин, а й для людини.
Для того, щоб вакцина була ефективною, вона містить у своєму складі агенти, схожі на мікроорганізми, які викликають захворювання. Після введення вакцини в організм, вона стимулює імунну систему до боротьби, у відповідь остання починає виробляти антитіла, які в майбутньому допоможуть знищити певні віруси.
Важливо, що на період вакцинації, тварина має бути здоровою, щоб імунна система могла правильно розвинути свою захисну реакцію.
Наскільки важливе щеплення?
Щеплення тварин особливо потрібне молодняку. Цуценята в нашому регіоні без вакцинування дуже рідко доживають до 1 року, це стосується навіть тих, що мешкають на смітниках і до яких побутує думка, що вони не хворіють.
На жаль, протягом декількох останніх років усі волонтери вже переконались, що навіть цуценята, яких відігріли та відгодували, забравши з вулиці, без потрібного щеплення – потенційні смертники.
З кішками ситуація ще плачевніша, тому що хворіють майже всі вікові групи, проте смертність кошенят врази вища.
Як часто слід робити щеплення?
Якщо це цуценя чи кошеня вакцинацію проводять тричі, з інтервалом 14-28 днів, залежно від виробника. Для імунізації дорослих тварин цей термін складає 1 раз на рік.
Коли слід починати щеплення свого вихованця?
Цуценят та кошенят починають щеплювати з 8-ми тижневого віку, з обов’язковою дегельмінтизацією (двічі) за 7-10 днів до щеплення. Не рекомендується проводити вакцинацію самостійно, оскільки ви можете неправильно підготувати чи ввести препарат; на момент маніпуляції тварина може бути вже хвора і тому імунна система не відповість на вакцину.
Чи можна вакцинувати вагітну-лактуючу?
Є деякі вакцини, які тестувалися на вагітних та лактуючих тваринах, і не впливали шкідливо ані на самку, ані на приплід. Проте варто уникати прийому більшості лікарських засобів під час вагітності та лактації.
Чи є побічні ефекти від вакцин?
Будь-яка вакцина може викликати побічні ефекти. Однак – це досить рідкісне явище. Побічні ефекти – це, як правило, легкі реакції: в’ялість, сонливість, поганий апетит та місцева реакція в місці введення. Даний стан триває не понад добу. Головне, потрібно розуміти, що переваги щеплень набагато перевищують будь-які можливі побічні реакції.
Щеплення для собак включають такі захворювання:
• Чума м’ясоїдних
• Вірусний гепатит
• Аденовірус
• Парвовірусний ентерит
• Лептоспіроз
• Коронавірус
• Сказ.
Щеплення для котів включають такі захворювання:
• Панлейкопенія
• Каліцевірус
• Ринотрахеїт
• Хламідіоз
• Сказ.
Лікування будь якого вірусного захворювання в рази дорожче за профілактичне щеплення, а головне, не завжди результативне.
Матеріал підготовлений за сприяння практикуючого ветеринарного лікаря Сергія Левчука – Зооветеринарний центр, м.Калинівка, вул. Шевченка, 33.