Різдвяні страви різних країн світу

Кутя – не єдина різдвяна страва, яку традиційно готують на свято. У кожній країні є своя страва, без якої не відбувається святкування

2023 – переломний рік у святкуванні Різдва Христового. Хтось вже прийняв для себе категоричне рішення та відсвяткував Різдво Христове 26 грудня. Людям старшого віку ще важко так швидко перелаштуватися, тому вони святкують Різдво за старим стилем. А хтось і два рази не проти сісти за святковий стіл. Як би там не було, але Різдво було, є і буде найулюбленішим святом українців, яке має багатовікові традиції.

Однією з традицій є  приготування на Різдво головної святкової страви – куті.   Кутя – солодка каша із пшениці, ячменю, іноді рису, з додаванням меду, маку, родзинок та горіхів. У різних куточках України рецепти відрізняються складом круп і додатків. Незмінною залишається солодкавість.  У Святвечір похресники несуть кутю своїм хресним батькам на святкову вечерю. А натомість отримують подарунки.

Фото Харчі Інфо

Перед вечерею кутю ставлять на покуті під образами, тобто на найпочеснішому в хаті місці. Звідси, очевидно, й назва «кутя». Горщик із кутею мав стояти на покутті від Різдва до Старого Нового року. Після вечері кутю разом із ложками залишають на столі на всю ніч для померлих предків, «аби рідні повечеряли й на нас не гнівалися», або гадаючи про своє довголіття.

Аде кутя – не єдина різдвяна страва, яку традиційно готують на свято. У кожній країні є своя страва, без якої не відбувається святкування.

Пропонуємо до вашої уваги  вибірку головних різдвяних страв різних країн світу, яку підготував Харчі Інфо.

Великобританія – Різдвяний пудинг

Фото Харчі Інфо

Різдвяний пудинг або плам-пудинг – головний десерт на святковій вечері у Великобританії, Ірландії та інших державах Співдружності націй.  

До складу пудингу входять: родзинки, хлібні крихти, цукор, масло, спеції (гвоздика, кориця, мускатний горіх). Іноді перед подачею десерт поливають бренді, ромом або іншим міцним напоєм та підпалюють. Ще одна особливість плам-пудингу – його готують за кілька тижнів до свята, давши йому час на «дозрівання».

Литва – Кучюкай

Фото Харчі Інфо

Кучюкай – маленьке литовське печиво з маком. Зазвичай, десерт подається з маковим або коров’ячим молоком, щоб структура стала більш м’якою, а смак – насиченим.

Печиво подається під час різдвяної вечері, яка у Литві називається Кучіос (Кūčios). Цього вечора прийнято подавати 12 страв, які в основному складаються з фруктів, овочів, грибів та риби. М’ясо зазвичай на столі відсутнє.

Ізраїль – Латкес

Фото Харчі Інфо

Латкес – важлива частина святкового столу на Хануку в Ізраїлі. Це оладки з тертої картоплі, смажені до золотистої скоринки у великій кількості олії. Їх прийнято їсти зі сметаною або яблучним соусом.

Страву готують як згадку про диво, коли у храмових світильниках олія горіла 8 днів, замість 1. Перші версії латкесу, але із сиру, готували ще за часів Середньовіччя.

Чехія – Різдвяний короп

Фото Харчі Інфо

Різдвяний короп – обов’язкова страва на святковому столі у Чехії. Коріння цієї традиції тягнеться до Середніх віків, коли луска коропа вважалася символом багатства. Навіть зараз дехто вважає, що її потрібно носити в гаманці на удачу, а не лише класти під кожну тарілку під час різдвяної вечері.

Готувати цю рибу на Різдво почали у 19 столітті. Зазвичай короп подається у вигляді смажених шматочків, запеченим цілим або фаршированим.

Як і в Литві, на чеському святковому столі не знайдеш м’яса. Усе частіше чехи купують 2 коропи: одного – щоб приготувати, другого – запускають у ванну, а потім випускають на волю (що насправді не дуже корисно для риби).

Німеччина – Штоллен

Фото Харчі Інфо

Штоллен – випічка з цукатами та родзинками, яка за формою та кольором нагадує малюка Ісуса, загорнутого у пелюшки. Також є різновиди святкової випічки з горіхами, марципаном і маком.

Готується штоллен із особливого дріжджового тіста з великою кількістю борошна та масла. Після випікання його змащують топленим вершковим маслом і посипають цукровою пудрою. Штоллен зазвичай випікають завчасно і зберігають від 1 місяця до 3. Перша згадка про святковий десерт датується 14 століттям.

Данія – Флескештег

Фото Харчі Інфо

Флескештег – запечена свинина з хрусткою скоринкою, яка зазвичай подається з червоною капустою, тушкованою у качиному жирі з цукром, яблуками, цибулею, червоним вином і спеціями.

Традиційна різдвяна вечеря закінчується солодкою рисовою кашею, яку подають опівночі.

У страву додають 1 мигдалевий горіх – якщо на нього натрапить незаміжня дівчина, то у прийдешньому році, згідно з повір’ям, вона вийде заміж. Усім іншим знахідка несе щастя. До речі, той, кому трапився мигдаль, повинен це приховувати, поки не з’їдять усю кашу.

Куба – Cмажені банани

Фото Харчі Інфо

На Кубі Святвечір, як і в багатьох країнах Латинської Америки – привід зібратися всією родиною для святкової вечері.

 Зазвичай, до столу подають рис, чорну квасолю, рисовий пудинг, ромовий пиріг. Найяскравішим гарніром є смажені банани, які на диво добре смакують зі смаженим поросям та рисом. Їх готують на топленому салі і традиційно їдять з морською сіллю, іноді для пікантності додають перець.

Італія – Панеттоне

Фото Харчі Інфо

У різних регіонах Італії різдвяна вечеря відрізняється. Десь готують 7 різних страв з риби, десь подають сушену тріску і кальмари, а десь їдять смажене ягня або птицю. Єдина страва, яка об’єднує всю країну – святковий кекс панеттоне.

Його готують із солодкого дріжджового тіста з додаванням цукатів, шоколадної крихти, родзинок та горіхів. Кожна господиня має свій рецепт цього десерту.

Японія – Смажена курка

Фото Харчі Інфо

Японія – специфічна країна, з унікальними традиціями, позаяк недивно, що саме тут є досить незвична традиція щодо святкування Різдва.

З 1970 року японці масово ходять до ресторану швидкого харчування Kentucky Fried Chicken (KFC), який відомий завдяки своїй смаженій курочці в особливій паніровці з таємною рецептурою.

Також, до святково столу подається осечі-ріорі – набір морепродуктів, до якого входять риба, креветки, устриці, ікра, омари і водорості. Склад може змінюватися. Страва сервірується у спеціальних лакованих коробках. Кожний елемент осечі-ріорі має своє символічне значення.

Нова Зеландія – Павлова

Фото Харчі Інфо

Торт-безе Павлова – зірка різдвяного столу у Новій Зеландії (і часто в Австралії). Він був створений спеціально для легендарної прими-балерини Анни Павлової і названий на її честь.

Зверху десерт прикрашають полуницею, маракуєю та малиною, а також збитими вершками. Відомі близько 700 рецептів цих легких та повітряних солодощів.

Ямайка – Соррел

Фото Харчі Інфо

Єдиний напій, який потрапив до списку різдвяних страв – соррел.

Його готують на основі квітів гібіскусу, з яких заварюється чай каркаде. Додають імбир, цедру апельсину, корицю, цукор. І, звісно ж, на Ямайці не обходиться без рому, який доповнює смакову композицію соррелу. Подають напій з льодом.

Аргентина – Парильяда

Фото Харчі Інфо

Парильяда – національна аргентинська страва і основне частування на різдвяній вечері. Її основою є яловичина, яку зазвичай готують на грилі. Приготуванням займаються спеціально навчені кухарі – асадор та перильєро.

Вони знають, як розробляти та смажити різні частини туші. Іноді парильяду готують з кишками, кров’яною ковбасою та зобною залозою. В Аргентині є поширеними однойменні ресторани, що спеціалізуються на парильяді.

Греція – Меломакарона

Фото Харчі Інфо

Меломакарона – солодке печиво, у вигляді овальних коржиків. Ця страва є обов’язковим елементом грецького різдвяного столу.

Після випікання меломакарону щедро просочують цукрово-медовим сиропом з цитрусом, що робить печиво м’яким та ароматним. Зверху посипають подрібненими грецькими горіхами. Під час зимових свят цей десерт можна знайти майже у будь-якому магазині або пекарні.

США – Печена індичка

Фото Харчі Інфо

Раціон різдвяної вечері в Америці є дуже схожим на бенкет у День Подяки – основним частуванням є печена індичка.

Птицю маринують близько доби та запікають у духовці протягом 3-7 годин. Іноді індичку фарширують хлібними крихтами, картоплею, овочами, травами, грибами.

На гарнір готують картопляне пюре. Не менш важливу роль, ніж індичка, відіграють соуси – журавлиновий та грейві (підлива).

Франція – Різдвяне поліно

Фото Харчі Інфо

Французи не можуть уявити святкування Різдва без особливого десерту на столі. Це рулет у вигляді поліна, який готують із бісквітного тіста з шоколадним кремом.

Зверху торту, на кремовому шарі, імітують структуру кори дерева, а як прикраси виступають ягоди, цукрова пудра, солодкі сніжинки, марципанові шишки, грибочки, тощо. Усе залежить від фантазії кондитера.

Ідея цього рулету пов’язана з середньовічною традицією, коли було прийнято спалювати святкове поліно.

Ірландія – Копчений лосось

Фото Харчі Інфо

Улюблена страва ірландців на різдвяному столі – копчений лосось з креветковим коктейлем, який викладають на свіже листя зеленого салату. Лосось можуть подавати просто з соусом або овочами.

Під час зимових свят така копчена риба вважається чудовим подарунком для колег, друзів та рідних.

Іспанія – Туррон

Фото Харчі Інфо

Туррон – страва, без якої важко уявити Різдво в Іспанії. Десерт готують з меду, мигдалю, яєчних білків та цукру. В принципі, це різновид нуги.

Туррон може бути твердим – із карамелізованої маси з великою кількістю горіхів. Також, цей десерт може бути м’яким – за рахунок додавання олії чи масла.

Такий різновид туррону називається бландо або хіхонський. Усе частіше замість традиційного мигдалю в туррон додають фундук та арахіс, а також фрукти, марципан, шоколад, кокос та інші додатки.

Португалія – Бакаляу

Фото Харчі Інфо

У Португалії, так само як в Ірландії та Чехії на святковому столі обов’язково є риба. Але, на відміну від інших країн, подається вона в особливому вигляді.

Бакаляу – це дуже солена та сушена тріска. З неї готують багато страв, попередньо замочивши рибу та декілька разів міняючи воду.

На Різдво бакаляу прийнято подавати у вареному вигляді з вареною картоплею та зеленою капустою. Страву щедро заправляють оливковою олією. Саме у такому вигляді тріску їли 500 років тому.

Мексика – Тамале

Фото Харчі Інфо

Тамале – одна з найпопулярніших страв у Південній Америці. Мексиканці люблять готувати її на Різдво. Це хлібці з кукурудзяного борошна, загорнуті у кукурудзяне листя.

Всередину часто додають м’ясо, овочі, сир і навіть фрукти. Готують тамале на парі. Перед споживанням кукурудзяне листя потрібно розгорнути. Воно потрібне тільки для надання форми начинці.

Залишити відповідь