Бути і мамою, і татом: як подбати про себе, коли відчуваєш, що сил вже немає

З початком великої війни багато українок зіштовхнулися з ситуацією, коли треба ставати головою сім’ї, бо чоловік мобілізувався. І родинні обов’язки, які раніше розподілялися на двох, перейшли до однієї людини. Це важко не лише фізично, а й психологічно. Як допомогти собі витримати навантаження – розповідає психологиня Центру «Незламна» від «Фонду Маша» Елліна Ільїних.

Коли чоловік захищає країну, вам може здаватися, що весь світ тепер на ваших плечах. Бути і мамою, і татом для дитини – це нелегке випробування, і важливо розуміти, що ваші емоції, страхи, втома та відчай – нормальні реакції на ненормальні обставини. Будь-яка людина втомлюється. І це нормально! І зважаючи на обставини, в яких ми перебуваємо третій рік поспіль, не виснажуватись і не дратуватися просто неможливо. Проте пам’ятайте: щоб допомогти впоратися іншим – важливо насамперед допомогти собі. До речі, в Центрі «Незламна» від «Фонду Маша» проходять фасилітовані групи підтримки для жінок, які чекають партнерів з війни. Під турботливим модераторством психологині Елліни Ільїних жінки діляться досвідом, обговорюють наболіле, вчаться турбуватися про себе і знаходять сили, щоб чекати.

Отже, як подбати про себе, коли сил вже немає?

– Ви для своєї сім’ї, як батарейка. Що більше дбаєте про себе, то більше сил матимете, щоб допомогти дитині. Виділяйте хоча б кілька хвилин на день, щоб перепочити: випити чашку чаю в спокої, прогулятися на свіжому повітрі, поспілкуватися з другом чи подругою, тобто з дорослою людиною, особливо, якщо ваша дитина дошкільного віку, – радить психологиня Центру ментального відновлення «Незламна».

Якщо є близькі чи сусіди, які готові підтримати, принести додаткове кіло картоплі або підстрахувати, щоб ви відпочили, не соромтеся приймати допомогу. Це не прояв слабкості, а турбота про своє здоров’я та стан. Дозволяйте собі взяти паузу, коли відчуваєте, що потребуєте цього.

– Можливо, іноді хочеться все встигати й бути ідеальною мамою та татом одночасно. Але ви людина, яка має право на слабкість і втому, – говорить Елліна Ільїних. – Дитина розумітиме ваші емоції, якщо ви про них говоритимете. Це навчить її емпатії та покаже справжнє життя.

Навіть якщо чоловік на відстані, спільні розмови про нього створять враження, що він поруч. Це допоможе дитині не втрачати емоційний зв’язок із батьком і зміцнить ваш родинний дух.

Ваше життя зараз – це надзвичайна відповідальність, але й неймовірна сила. Кожен день, коли ви підтримуєте свою сім’ю, є подвигом. І хоч як би важко було, ваші дії мають глибокий сенс для вашої родини та країни, – каже психологиня «Фонду Маша».

За матеріалами «ВСвіті»

Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті

Залишити відповідь