Якось довелося стати свідком розмови між двома матусями. Одна із них розповідала про приготування до хрещення доньки, яке має скоро відбутися. Інша ж запевняла, що із цим спішити не варто. Дитина виросте і сама прийматиме рішення: хоче вона буди хрещеною чи ні.
То ж чи треба поспішати із хрещенням? А якщо треба, то чому? Ці найбільш поширені питання ми сьогодні й розглянемо.
Навіщо потрібне хрещення?
Власне, майже всім православним відома церковна інтерпретація важливості хрещення – очищення від первородного гріха, знайомство з Богом, захист від «нечистих сил».
Але існує ще й давньослов’янське пояснення обряду хрещення. Наші предки вважали породіллю – посередником між світами живих і мертвих – яви та нави. І перше, що робили одразу після народження – пов’язували на ручку немовляти оберіг, здатний на час (саме на сорок днів) обдурити потойбічних істот. Після закінчення цього терміну малюка хрестили за всіма канонами, він отримував свого Ангела-охоронця і з того часу ставав недоступним для нечисті. Але крім захисту вищих сил, з обрядом хрещення дитина отримувала також і других батьків – хрещених.
Хрещені батьки для дитини
За великим рахунком, для хлопчика потрібен тільки хрещений батько, для дівчинки, відповідно, хрещена мама. Але так вже склалося, що заведено вибирати хресних обох статей. Бути хрещеними батьками – велика відповідальність. Колись саме хресні брали на виховання малюка, у разі, якщо з рідними батьками траплялося непоправне. Тому, вибираючи хрещених для своєї дитини, перш за все, подумайте: кому зі свого оточення ви довіряєте настільки, що зі спокійною душею могли б віддати їм свою дитину на виховання? Це повинні бути по-справжньому близькі люди. Бажано близькі родичі, з якими ви підтримуєте хороші та близькі стосунки.
Є цікавий звичай: якщо ваш малюк (який вже трохи підріс і почав повзати/ходити) став часто падати, попросіть когось із хрещених подарувати йому щось на ніжки. Це можуть бути капці, колготки, носочки або щось подібне. Саме хресний власноручно повинен вибрати, купити, а потім подарувати хрещенику таку обновку. Це вражає, але якщо ви надягнете на малюка подарунок, він перестане падати.
Обряд хрещення у православних
Обряд хрещення у православних проводиться на 40-й день життя дитини. Пояснень цьому кілька. По-перше, молодій мамі не можна перебувати в церкві рівно 40 днів, оскільки вона вважається «нечистою» (виходячи з фізіологічних особливостей жінки післяпологового періоду). Після закінчення цього строку, батюшка читає молитву над молодою мамою, тим самим очищаючи її.
Для немовляти ці 40 днів теж дуже важливі. У цей період у малюка організм налаштовується на правильну роботу всіх своїх систем, починаючи з серцебиття і дихання, закінчуючи режимом дня. І приблизно до сорока днів, коли «всі системи приходять в норму», малюка можна знайомити з навколишнім світом. Крім того, таїнство хрещення краще проводити в такому віці ще й тому, що малюк велику частину часу спить і не злякається нової обстановки й чужих людей навколо.
Ще один важливий аргумент на користь хрещення на сороковий день після народження – вміння новонародженого рефлекторно затримувати дихання при зануренні в купіль під воду.
Але, зрозуміло, хрещення на сороковий день після народження не є аксіомою. Хрестити людину можна в будь-якому віці.
Де провести обряд Хрещення
Тепер, коли ви визначилися з хрещеними батьками, саме час вирішити, де саме буде проведено обряд. Власне, ніякого принципового значення, в якій саме церкві ви охрестите малюка, не має. Головне, це має бути церква вашої конфесії, а велика вона чи маленька, знаменита чи ні, ролі не грає.
Після того, як ви вибрали церкву, необхідно зустрітися зі священником і докладно розпитати його про потреби обряду. Натільний хрестик для малюка можна придбати в самій церкві й зробити це повинен майбутній хрещений батько. При цьому бажано, щоб після хрещення, дитині хрестик пов’язали на стрічку, а не на мотузок або ланцюжок.
Прикмети, пов’язані із хрещенням дитини
Варто всім і батькам малюка знати й запам’ятати: до церкви під час хрещення заходять тільки хрещений батько і мати та запрошені люди. Про це правило перед хрещенням повинен сказати батюшка.
Щоб у маленького склалося хороше життя, на хрестини потрібно одягнути його в усе нове. Христини – це дуже велике свято, іноді кажуть, що для дитини це другий день народження.
З цим пов’язані й інші прикмети хрещення дитини. Рушник, яким загортали дитину і речі, в які одягали – не перуть, ними можна буде скористатися в важку хвилину. Їх потрібно відкласти до того моменту, поки не наздожене хвороба дитини. Тоді на неї надягають речі з хрестин і замотують в той самий рушник (крижма) і з цього моменту про малюка піклується Господь Бог.
Категорично в хресні не можна вибирати вагітну жінку.
Збираючись до церкви, обов’язково потрібно взяти з собою натільні хрестики.
Під час хрещення в церкві не повинно бути присутніми непарна кількість людей. А найкращим варіантом для хрестин буде, якщо крім хресних, ніхто в храм не поїде.
При хрещенні дитини першим обов’язково повинен зайти хрещений батько, а потім мати, в іншому випадку, дитина буде дуже часто хворіти.
Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті