Коли ми їмо солодке, наш організм посилює вироблення серотоніну – гормону радості та ендорфінів – гормонів гарного самопочуття. Тому багато людей не проти побалувати себе десертом за першої ж нагоди.
Але якщо ви не можете утриматися від потягу до солодкого і постійно шукаєте, чим перекусити, можливо, причина у вашому здоров’ї.
Цукор як наркотик: чи існує цукрова залежність
Огляд досліджень 2018 року показує, що потяг до солодкого настільки поширене явище, що деякі експерти навіть запитують, чи не час говорити про цукрову залежність? На даний момент відомо, що люди прагнуть солодощів з багатьох причин. Деякі з них мають фізичний характер, тобто залежать від стану здоров’я, інші — психологічний, тобто перебувають у впливі емоційного стану.
Тим не менш, цукрова залежність справді може існувати. У 2016 році дослідники виявили, що при частому вживанні обробленої їжі, особливо з вмістом цукру або підсолоджувачів, у людей виникає звикання.
Більше того, постійно вживаючи перенасичені цукром або підсолоджувачами продукти, споживачі звикають до їхнього смаку, а тому потяг до десертів збільшується. В одному експерименті групі із двадцяти чоловік вчені запропонували відмовитися на два тижні від підсолоджувачів. Після закінчення експерименту 86,6% учасників повідомили, що вони більше не мають потягу до солодощів.
Чому хочеться солодкого
На думку вчених, багато чинників можуть викликати бажання поласувати солодким. Але головні з них наступні шість.
Дефіцит мінералів
Було виявлено, що люди з дефіцитом хрому, магнію та заліза відчувають великий потяг до цукру, оскільки нестача цих цінних речовин може впливати на реакцію організму на глюкозу в крові. Однак перш ніж зайнятися коригуванням зазначених речовин у раціоні, потрібно порадитись із лікарем.
Емоційний стан
Тяга до солодкого часто виникає під час емоційних потрясінь та при депресії. Гормон інсулін, який допомагає організму використовувати цукор, отриманий із харчування, є попередником серотоніну. Після вживання солодощів збільшується рівень інсуліну, а разом з ним і серотоніну. Тому солодощі покращують настрій та приносять задоволення. Дослідники також виявили, що у жінок, які нещасливі у шлюбі, потяг до солодощів виражений сильніше, ніж у тих, хто задоволений своїми стосунками.
Звички
Якщо в сім’ї чи оточенні було заведено відзначати успішні справи чимось солодким, ця звичка може залишитися на довгі роки. Скибочка темного шоколаду на десерт 1-2 рази на день – не проблема, а шоколадка щодня – вже залежність.
Передменструальний синдром
За даними експертів, сильний потяг до солодкого може виникати за 1-2 тижні до менструації у жінок. Це пов’язано зі зниженням рівня гормону естрогену та коливаннями рівня серотоніну.
Гіпоглікемія
Це швидке падіння рівня цукру в крові до рівня, який нижчий за норму. Тяга до солодощів неминуча у випадках тривалої утримання від їжі та відсутності перекушування між основними прийомами їжі. Пацієнтам із гіпоглікемією лікарі рекомендують вживати легкі страви кожні 3 години.
Недостача сну
Дослідження 2013 року показує, що існує чіткий зв’язок між дефіцитом сну та бажанням солодких, солоних та крохмалистих продуктів. Це тим, що вони можуть дати більш швидкої енергії.
Як позбутися тяги до солодкого
Саме собою бажання насолодитися солодкою їжею — не є поганим. Проблеми виникають тоді, коли любов до солодощів надмірна, а кількість десертів, що поїдаються, перевищує розумну норму. Але навіть у цьому випадку є заходи, які допоможуть впоратися із тяжінням.
Не позбавляйте себе всього
Зайвий шматочок шоколаду або торта у свій день народження навряд чи завдасть якоїсь шкоди організму. А ось тривала помірність та ігнорування десертів загрожує зривами. Експерти National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases ( NIDDK) кажуть, що іноді можна побалувати себе десертом, але робити це потрібно не щодня.
Дивіться на етикетку
Якщо ви часто купуєте солодкі продукти, візьміть за правило дивитися на етикетку та оцінювати кількість цукру у продукті. Іноді вже одне це гасить бажання купити перекус.
Вирушайте на прогулянку
Навіть коротка 15-хвилинна прогулянка зменшує потяг до солодощів, показало дослідження 2015 року. А ще вона бадьорить краще, ніж чашка кави з печивом або тістечком.
Почніть спати вдень
Звісно, якщо це можливо. Враховуючи, що багато людей страждають від потягу до солодкого через те, що не отримують достатньо сну, добре виспатися — чудова ідея. Тим більше, що це дасть організму більше енергії, ніж поїдання найсолодшої та калорійної їжі.
Вибирайте корисні солодощі
Якщо ви хочете скоротити кількість солодощів у раціоні, робіть це за рахунок потенційно шкідливих продуктів – випічки, кондитерських виробів, солодкого газування, обробленої їжі. А ось солодких ягід та фруктів можна не побоюватися. Не зайвим буде також ввести в раціон сухофрукти без додавання цукру. Такий підхід також допоможе покращити роботу органів травлення.
Їжте менше, але часто
Скоротіть кількість їжі, яку ви їсте протягом дня і дозволите собі два перекуси. Або почніть харчуватися дрібно – 5-6 разів на день однаковими порціями. Це допоможе тримати на нормальному рівні цукор у крові та попередить виникнення нападів глікемії.
Знайдіть альтернативне заняття
Як тільки виникає бажання з’їсти чогось солодкого, зробіть щось із запланованого раніше списку справ — зателефонуйте другу, зробіть 5 присідань, виконайте швидке прибирання вдома, вийдіть на швидку прогулянку або щось зробіть.
Знайдіть групу підтримки
Якщо потяг до солодощів викликаний вашим емоційним станом, знайдіть людину чи компанію, яким можна довіритися та отримати підтримку. Або зверніться до психолога, щоб упоратися з емоційним переїданням. Якщо маленькими кроками йти до великої мети, все вийде!
За матеріалами Гармонія