Багатьом здається, що класична музика – лише для поціновувачів високого мистецтва, але це далеко не так. Насправді класику слухають не тільки естети, а й ті, хто хочуть розслабитись, підвищити рівень продуктивності або навіть стати здоровішим.
То чому ж варто слухати класичну музику?
Класична музика стимулює роботу мозку
Симфонічна музика, як ніщо інше допомагає налаштуватися на необхідний лад, покращити настрій або зосередитися на роботі.
Науковці зі Стенфорда, досліджуючи вплив класики на людський мозок, провели експеримент. І з’ясували, що через непередбачуваність класичної музики наш мозок активно робить припущення щодо можливої комбінації нот у наступному фрагменті.
Класична музика підвищує продуктивність
Комусь більше подобається працювати у цілковитій тиші, хтось потребує шуму офісу або університетських аудиторій.
А чи пробували ви працювати під симфонічну музику? Ні? Тоді хутчіш це виправляйте.
В результаті недавнього експерименту Американської психологічної асоціації, вчені заявили: «Класика на фоні посилює продуктивність при вирішенні звичних завдань, хоч і може ускладнити роботу при виконанні чогось нового».
Класична музика допомагає подолати стрес
Дослідження Дюкського університету раку продемонструвало, що класична музика допомогає заспокоїтись.
Аби це зрозуміти, вчені увімкнули твори Баха чоловікам, яким нещодавно провели біопсію.
Під час прослуховування шедеврів німецького композитора в учасників експерименту не підвищувався артеріальний тиск і навіть зменшувався біль.
Класична музика позитивно впливає на здоров’я
Факультет психології Каліфорнійського університету дослідив вплив класичної музики на частоту серцевих скорочень і судинну систему, пошкоджену в результаті стресів.
Виявилось, що у респондентів, яким увімкнули симфонічну музику, було зафіксоване зниження артеріального тиску.
Інші стилі музики, як і тиша, такого ефекту не дали. А команда дослідників Університету Торонто з’ясувала: прослуховування класичних композицій перед сном допомагає швидше заснути й довше спати.
Класична музика розслабляє
Класична музика стане вірним супутником вашого релаксу. Вона допомагає розслабитися навіть тоді, коли ти не звертаєш на неї увагу, тобто слухаєш несвідомо.
Зокрема, в мозку дітей, які по годині слухали класичну музику впродовж 6 місяців, відбулися зміни, що вказували на вищі рівні релаксації.
Тепер будете знати, що увімкнути малюку, який ніяк не перестає плакати, або ж і собі після важкого дня на роботі.
З чого почати?
Знайомитися із класичною музикою потрібно правильно й продумано. Адже надто важкі чи, на перший погляд, нудні твори можуть геть на зовсім відбити бажання слухати класику.
Кілька варіантів, які і варто послухати в першу чергу:
- Себастьян Бах «Токката і фуга ре мінор» — один із найвідоміших та найвеличніших творів композитора;
- Бетховен «Симфонія №9»;
- Антоніо Вівальді «Пори року»;
- Фредерік Шопен «24 прелюдії для фортепіано2;
- Йоганнес Брамс «Угорські танці».
Як привчати дітей до класичної музики?
Почнемо із загальних порад:
Найменшим дітям потрібно уникати прослуховування опер, оперних арій, романсів. Мамин голос поза конкуренцією. Також можна татовий або бабусин.
Твори, які виконує великий симфонічний оркестр або навіть його половина, представляють для малюка страшний шум. А мідні духові інструменти, тарілки – змусять його здригатися. Якщо все-таки твір оркестрований, вибирайте камерний склад, який, наприклад, потрібний для виконання фортепіанних концертів Моцарта.
Не варто слухати ті твори, які несуть величезний емоційний заряд, що викликають сильне співпереживання, до сліз.
Нехай у дитячій кімнаті звучить моно інструмент, тобто одне фортепіано, одна гітара, одна флейта, одна арфа. Існує безліч перекладів, аранжувань класичних творів одного інструмента. Дитина легше звикає до звуків музики, виділяє та запам’ятовує мелодію чи мотив. Його нічого в такому виконанні не відволікатиме.
Розділяти музику для неспання від музики перед сном. Існують цілі вибірки з подібним поділом. Коли малюк грає, поставте йому такий диск: танці, музичні портрети тварин припадуть йому до вподоби. Ну а перед сном – м’який Моцарт, мереживний Шопен. Втім, про композитори нижче.
Вибирайте ту музику, яка сподобається вам. Якщо себе змушуватимете, дитина моментально це відчує. Діліться із ним позитивними емоціями. Як компроміс, ставте ту музику, до якої у вас рівне ставлення.
Як і у всіх сферах життя, тут потрібна міра. Почніть поступово знайомити малюка зі світом музики. Дуже добре буде, якщо ви увімкнете 5-хвилинний фрагмент після сніданку. Спостерігайте реакцію малюка: не подобається – ще один варіант, не сподобався наступний – краще відкласти, повернетеся до музики пізніше. Якщо все пройшло добре, назавтра увімкніть той самий фрагмент, але вже на 10 хвилин тощо. Встановіть гучність трохи тихіше, ніж потрібно, у дітей відмінний слух.