Міцне здорове пір’я часнику здатне присмачити смак овочевих салатів, перших і других страв з м’ясом, куркою, рибою, картоплею і т.д. Іноді після роботи на городі хочеться просто зірвати пару свіжих ароматних пір’їн і з’їсти з скоринкою хліба, трохи посолити при цьому. Тому раптове пожовтіння пір’я часнику може стати неприємним сюрпризом для будь-якого дачника.
Дія аміаку
Після внесення коров’ячого гною перш, ніж він почне працювати в повну силу, має пройти певний час (процеси розкладання). Тобто часнику з пожовклим пір’ям, якому терміново потрібен азот, коров’як не встигне допомогти.
Аміак у своєму складі містить 82% азоту в легкозасвоюваній для садових рослин формі. Нашатирний спирт (10% водний розчин аміаку) діє практично негайно.
До того ж, завдяки специфічному різкому запаху аміачної води, ваші часникові посадки позбудуться такого характерного шкідника, як цибулева муха. З інших переваг розчину нашатирного спирту слід зауважити — помірне зниження кислотності ґрунту після поливу і поліпшення його структури.
Правила обробки
Про необхідність негайної обробки нашатирем просигналізують завчасно пожовкле часникове пір’я на окремих рослинах. Багато дачників в тій чи іншій мірі стикаються з подібною проблемою з року в рік.
У 10 л відрі води розведіть 3 ст. л. нашатирного спирту. Полив виконуйте з лійки, щоб розчин потрапляв і під корінь, і на пір’я. Кращий час обробки — сухий погожий вечір, коли активність сонця мінімальна і немає опадів. Протягом сезону слід виконати 2-3 подібних обробки.
Строго дотримуйтеся зазначеної концентрації навіть в “важких” запущених випадках, коли часникове пір’я масово пожовкло. Більш сильний склад може спровокувати хімічний опік кореневої системи рослин. Не забувайте, що причина пожовтіння може бути іншою — недостатній полив в жарку погоду, діяльність шкідників.
Здоровий часник з темно-зеленим пір’ям підгодовувати аміаком з метою профілактики не потрібно, так як він не потребує додаткових порцій азоту. Надлишок азотних добрив також шкідливий, як і їх недолік.
За матеріалами «Ukr.media»
Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті