Квітка Цісик:  10 фактів про українську співачку

Як донька концертмейстера Львівської опери підкорила музичну сцену світу

Її дивовижне виконання «Пливе човен», «Ой верше, мій верше», «Карі очі, чорні брови», «Трембіта» не зміг повторити ніхто із сучасних вітчизняних співаків. А все завдяки рідкісному колоратурному сопрано, яке мала Квітка, і так званому «білому голосу» – унікальній манері фольклорного співу, якою вона володіла і яку можна почути лише в карпатських селах.

А чи знали ви, що:

Повне ім’я Цісик– Квітослава-Орися

Квітка – скорочення. Народилася в нью-йоркському районі Квінз, але все дитинство жила в оточенні української діаспори – батьки Іванна і Володимир Цісики емігрували після війни до США із Західної України.

В родині співачки всі пов’язані з музикою

Лише мама Квітки Цісик працювала в банку. А от батько до Другої світової війни був головним концертмейстером Львівської опери, навчався музики в Празі та Мюнхені. Після еміграції в Нью-Йорку заснував Український музичний інститут і очолив тамтешній струнний оркестр. Старша сестра Квітки Марія стала відомою піаністкою, була директором консерваторії в Сан-Франциско, вела майстер-класи в Карнегі-холі. Перший чоловік Квітки був композитором-аранжувальником, другий – інженером звукозапису.
У дитинстві Квітка співала в хорі, часто разом з… маленьким Майклом Джексоном, який теж у ньому займався.

Квітка навчилася грати на скрипці у… чотири роки

Окрім того, українка займалася в балетній школі відомої балерини Роми Прийми-Богачевської, а закінчила Вищу школу музики і мистецтва у Нью-Йорку.
З семи до шістнадцяти років щосуботи вона відвідувала Школу українознавства, куди дівчинку записали батьки, щоб зберегти зв’язок з батьківщиною, і входила до «Пласту», де здобула ступінь пластунки-розвідувачки. При «Пласті» Квітка організувала співочий дівчачий гурт «Соловейки», який виступав на всіх культурних заходах української діаспорської громади. У студентстві разом з сестрою Квітка створила при Харпер-коледжі телевізійну програму «Думки про Україну», для якої готувала концертні виступи. Там же пролунали перші авторські пісні Квітки.

Квітка Цісик – одна з небагатьох виграла стипендію SUNY

Це престижна стипендія на стажування у знаменитій Гентській консерваторії. Півтора місяці студіювала оперний спів із зірками нью-йоркської Метрополітен-опера. Втім, згодом обрала не оперу, яку їй рекомендували викладачі, не скрипку, на якій наполягав батько, а академічний спів.

Цісик вчилася музиці у майстра віденської оперної традиції – знаменитого Себастьяна Енгельберга.

У 17 років Квітка Цісик почала виступати у нью-йоркських клубах

Треба було заробляти на життя після раптової смерті батька. Бігала на прослуховування, пробивалася на радіо, розсилала свої записи продюсерам, і це допомогло їй увірватися у музичний бізнес. Джазові, поп- і рок-зірки почали запрошувати її на беквокали, відомі продюсери – на записи саундтреків до кінофільмів і реклами. Один з них Квінсі Джонс згодом відкрив Майкла Джексона.

Пісня You Light Up My Life у виконанні Цісик отримала «Оскара»

You Light Up My Life або «Ти осяюєш моє життя» для однойменної кінострічки була відзначена найвищою нагородою кіноакадемії США в категорії «Найкраща музика, оригінальна пісня». Також ця пісня отримала «Золотий глобус» у категорії «Найкраща оригінальна пісня до кінофільму» і номінувалася на нагороду «Греммі» у категорії «Пісня року».
Цісик також виконала саундтреки у таких відомих фільмах, як «Ділова жінка», «Коло двох», «Один єдиний», «Віз».
Співачка знялася в епізодичних ролях, зокрема, у стрічці «Віз» зіграла разом з Даяною Росс і Майклом Джексоном.

Цісик була голосом реклами найвідоміших корпорацій

ABC, NBC, CBS, Burger King, McDonald’s, American Airlines, Coca-Cola, Pepsi-Cola – всі ці бренди замовляли голос Квітки для свої роликів і промокампаній. До самої смерті вона була голосом Ford Motor: за підрахунками автогіганта, заспіваний Цісик рекламний джинґ бренду Have You Driven a Ford Lately прослухали 20 мільярдів разів у всьому світі. З початку 1980-х Квітка була однією з найдорожчих і найпопулярніших виконавиць джинґлів у США.

Квітка всі свої немалі статки заробила завдяки таланту

Вона могла собі дозволити і придбала великі апартаменти і окрему триповерхову будівлю-студію в центрі Нью-Йорка. Вона мала власного коня Меркурія, песика чау-чау Медьо і спортивний Jaguar.
18 років, доки Цісик озвучувала рекламу автомобілів Ford, компанія дарувала їй кожну нову модель машини.

Вона записала два диски з українськими піснями

Перший диск «Kvitka або Songs of Ukraine» вийшов у 1980 році. Другий – «Two colors» («Два кольори») – у 1989 році і обидва були номіновані на премію «Греммі» в категорії «Contemporary folk».
Для їхнього запису співачка витратила власні заощадження – майже 200 тисяч доларів – просто для того, аби українці в кожному куточку Америки і світу могли слухати рідних пісень. Квітослава залучила до запису 40 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, яких могла собі дозволити не кожна тодішня поп-зріка. Партію рояля виконувала старша сестра Марічка, в аранжуванні і укладанні допомагали обидва чоловіки Квітки.

Вона приїхала на батьківщину в 1983 році разом з матір’ю. Їхній приїзд був майже прихованим: творчість Цісик в СРСР була заборонена, а українці в Україні про неї нічого не знали.

В 1992 році Квітку запрошували виступити на концерті до другої річниці незалежності. Втім, через щільний гастрольний графік і стан здоров’я Цісик змушена була відмовитися.

Лише із набуттям незалежності творчість співачки набула широкого розголосу.

Співачка була двічі заміжня

Перший чоловік Джек Кортнер – відомий джазовий музикант, один з найвідоміших композиторів музичного театру, телебачення та радіо. Її другий чоловік – Едвард Раковіч – відомий звукорежисер, засновник та президент Clinton Recording Studios у Нью-Йорку, де записувались Френк Сінатра, Боб Ділан, Тоні Беннетт, Ленні Кравіц, а також музика до знаменитих фільмів, зокрема, «Авіатора». У другому шлюбі в 1990 році у Квітки народився син Едвард-Володимир Раковіч, який став академічним піаністом.

Вона померла напередодні свого 45-річчя, у 1998 році, сім років борючись із раком молочної залози. Від цієї хвороби раніше померла її мама, а після неї – її сестра Марія. Квітка мріяла про третій диск з українськими піснями, але встигла записати лише пісню «Журавлі» на слова Богдана Лепкого. Ту, де відомі всім рядки: «Чути кру-кру-кру, в чужині умру…»

За матеріалами Українки
Фото з офіційного сайту Квітки Цісик, а також Brent Ramsey

Залишити відповідь