Опра Вінфрі, Плачедо Домінго, Бейонсі, Дженіфер Лав Хьюіт, Семюел Ремі, Іванна Трамп, Джоан Коллінз – усі ці відомі жінки є шанувальницями брендових прикрас Маші Арчер. Окрім цього, вироби майстрині одягали героїні фільмів «Sex and the City» та «Confessions of a Shopaholic». Але мало хто знає, що Маша Арчер за народженням Марія Мухіна, народилася в Україні.
Українське коріння
Народилася Маша Арчер 26 листопада 1940 року в родині творчих інтелігентів. Батько – Михайло Мухін був відомим скульптором, мати – Софія Мухіна – художницею. Новонароджену дівчинку назвали Марією на честь рідної сестри матері, яка також була художницею.
З молоком матері маленька дівчинка увібрала любов до рідної землі, відчуття прекрасного. Через роки вона зізнається:
«Я відчуваю, що перебрала у своїх предків моє українське фольклорне слов’янське древнє коріння і принесла його у сучасний світ. Я належу до спільноти надзвичайно талановитих людей – українського народу. Пишаюсь і щаслива бути його частиною. І хочу, щоб світ сприймав мене частиною цієї групи».
Війна застала родину Мухіних у Львові, куди отримав запрошення на роботу батько. Утікаючи від війни, у 1942 році, родина емігрувала у Європу, а в 1949 році – переїхала до Сполучених Штатів.
У пошуках своєї сутності
Здобувши освіту в інституті Пратта в Брукліні за фахом «живопис і графічний дизайн», Маша Арчер тривалий час не могла розкрити свій талант. Після переїзду в Мексику працювала реставратором у Мексиканськом національному музеї, де зустріла свого майбутнього чоловіка Чарльза Арчера.
Паралельно із роботою мисткиня вивчала мексиканську культуру, займалася танцями та моделюванням костюмів для виступу колективу, працювала у фольклорному ансамблі. І лише, спробувавши себе у виготовленні ювелірних прикрас, змогла реалізувати свій великий творчий потенціал та розкрити у своїх колекціях народні мотиви.
Творчі здобутки Маші Арчер
Нині Маша Арчер – найпопулярніша дизайнерка ювелірних прикрас. Має свою студію у Сан-Франциско. У кожній її колекції відчувається вплив східної культури та фольклорного мистецтва. І кожна її колекція неповторна. Про свої колекції майстриня каже:
Я виготовляю свій власний дизайн, використовуючи компоненти звідусіль і з будь-якого часу. Результат не історичний і не археологічний. Результат, як і концепт – сучасний.
Проте, у виробах Маші Арчер відчувається український колорит. Попри те, що виготовлені вони не з дорогоцінних металів, а з коралів, слонової кістки, малахіту, ікон, українських монет, вони мають попит у закордонних модниць.
За 45 років Маша Арчер не виготовила жодної схожої прикраси.
Тяга до рідної землі
Всупереч передсмертному проханню матері ніколи не повертатися до Радянського Союзу, Маша Арчер тричі приїздила на Батьківщину. І вже у вільній, незалежній Україні брала участь у показі в одному з музеїв Києво-Печерської Лаври.
Нині, розмінявши дев’ятий десяток, Маша Арчер мешкає з двома доньками у Сан-Франциско. Але її серце наповнене любов’ю до України.