Рут Хендлер – «мати» ляльки Барбі та винахідниця протеза грудей

Історія жінки, яка створила першу в дорослу ляльку – бестселера серед іграшок. Її пік успіху та моменти падіння

У 2023 році ляльці Барбі виповниться 64 роки. Але, не зважаючи на свій поважний вік, Барбі не лише не постаріла, а й не втратила своєї популярності та попиту. Ляльки Барбі та Кен – улюблені забави дітей у різних куточках світу, в тому числі й в Україні.

Але поява на ринку витонченої Барбі з вираженими жіночими принадами в далеких 6о-х роках викликала критику та обурення батьків. Лише наполегливість авторки ляльки Рут Хендлер принесла їй славу та популярність.

Десята дитина у бідній єврейській родині

Рут Моско народилася у 1916 році в бідній єврейській сім’ї емігрантів в Денвері штат Колорадо. Батько Рут першим переїхав до Америки з Польщі та влаштувався ковалем. А через два роки до чужої країни переїхала й мати із шістьма дітьми. Однак усі надії родини на возз’єднання та покращення свого життя, не збулися. Батько не вилазив з карткових боргів, а мати, яка постійно хворіла, не переставала народжувати дітей.

Рут була десятою дитиною у багатодітній родині. Але, як і її брати та сестри, не відчула материнської любові та турботи. При живій матері у шість місяців дівчинку забрала до своєї родини старша сестра Сара.

Маленька Рут захоплювалась старшою сестрою, яка стала для неї мамою. Родина утримувала невеликий магазин, яким керувала сестра.

Сестра стала моїм кумиром, – згадувала Рут. – Вона успішно вела сімейний бізнес у країні, де переважна частина жінок вважала ненормальним та поганим поєднувати сім’ю та роботу. Я мріяла якнайшвидше вирости і стати такою ж, як Сара. Вона допомогла мені повірити, що в мене також все вийде.

Після закінчення школи Рут не планувала продовжувати навчання. У її планах було успішне заміжжя та Голлівуд. Ще навчаючись у школі, Рут познайомилася з Еліотом Хендлером та закохалася у нього.
Сестра не була у захваті від таких планів підопічної та її вибором, тому Рут вирішила залишити дім опікунів та втекти до Лос-Анджелеса.

Нове життя і нові плани

У Лос-Анджелесі дівчина влаштувалась стенографісткою на студії Paramount. Сюди ж переїхав і Еліот Хендлер. Потай від родини Рут закохані почали жити разом, а згодом й побралися.

Фото Фейсбук

Еліот Хендлер був творчою людиною, навчався в каліфорнійському Art Center Colledge of Disign. Якось під час обіду молодий чоловік так захопився своїми ідеями, що не помітив, як розмалював ескізами усю скатерку. З того часу у родині започаткували звичку разом зі столовим набором класти Еліоту олівець й покривати стіл паперовою скатеркою. Талант чоловіка оцінила Рут та запропонувала йому відкрити свою майстерню з виготовлення інтер’єрних дрібничок, аксесуарів, сувенірів з плексигласу.

Власний бізнес розпочинали у закинутій автомайстерні. Рут поєднувала роботу стенографістки та продавчині у магазині. Так тривало до початку Другої світової війни, коли у країні заборонили виготовляти вироби з плексигласу, який використовували для військових потреб. Рут і тут знайшла вихід – запропонувала чоловікові об’єднатися із сусідом фотографом та розпочати виробництво рамки для фотографій. Рамки виготовляли із деревини, а щоб не викидати обрізки – з них почали будувати дерев’яні будиночки для ляльок.

Випадковий бізнес несподівано почав давати більший прибуток, ніж самі рамки. Тому після закінчення війни бізнес-партнери активно взялися за розвиток компанії, яка отримала назву Mattel й виросла з гаражної лавки у серйозну фабрику.

Згодом родина Хендлерів викупила частку бізнесу у партнера та розширила виробництво.

Коли ми розпочинали бізнес, я була єдиною жінкою-керівником компанії, – говорила Рут Хендлер. – Плавала у морі чоловіків. Мені довелося неабияк постаратися, щоб мене сприймали як боса та лідера. Але в моєму становищі була серйозна перевага: чоловіки не могли мене прочитати і не розуміли, як на мене реагувати.

Народження Барбі та Кена

Життя, здавалося, увійшло у нормальне річище, але Рут Хендлер була переповнена іншими ідеями та планами. Спостерігаючи за донькою, мати зробила висновок, що дітям потрібні інші іграшки, які б допомагали їм відчути себе красивою, стильною. Однак чоловік не поділяв задумів дружини.

Лялька Ліллу

Вирішальним моментом стала поїздка до Швейцарії, де на очі Рут потрапила лялька Ліллі, яку купували не як іграшку для дітей, а сувенір.

Додому Рут повернулася із двома ляльками, а згодом – і з викупленим авторським правом. Ляльку, до якої у комплекті додавалися різні атрибути, набір одягу, та інші дрібнички, Рут назвала на честь своєї вже сімнадцятилітньої доньки Барбари, а її бойфренда, який з’явився на другий рік, – на честь сина – Кена. Який, до речі, не був у захваті від такого рішення матері.

Фото Фейсбук

Перша Барбі коштувала $3, вона була одягнена у чорно-білий в смужку купальник (сукні для ляльки слід було купувати окремо), у неї були стягнуті в «кінський хвіст» світле волосся та чорні очі.

Не підтримало ідею бізнесвумен і її оточення. У витонченому жіночому силуеті вбачали вульгарність та непристойність.

І тоді Рут пішла на хитрість, організувавши незвичайну рекламну акцію, яка полягала у тому, що на телебачені прокручували кількахвилинний ролик, під час якого ляльки Барбі «жили» своїм життям – міняли наряди, зачіски, весело проводили дозвілля. Піар-хід спрацював саме серед тієї категорії, на яку розраховувала Рут, – серед дітей. А ті вже знайшли вплив на батьків, які не могли відмовити забаганкам своїх чад.

За три роки у світі почали продавати по 20 000 Барбі за тиждень. Образи, в яких з’являється красуня, копіювали реальних людей. У шестидесяті Барбі «освоїла» професії. На ринок вийшли «ділова жінка», «модельєрка», «стюардеса» і «співачка». Далі – «няня», «балерина», «вчителька» і «медсестра», а в 1965 Mattel випустила у світ «астронавтку». В асортименті до ляльки продавали будиночки, машини, улюбленців, одяг, що коштувало значно дорожче за саму ляльку.

На піку слави і на межі падіння

Сімдесятий рік став переломним у житті Рут. Жінка занедужала, а коли звернулася за допомогою до лікарів, була шокована їх діагнозом – рак молочної залози. Після ампутації молочної залози та тривалого лікування Рут впала у депресію. Чим і скористалися ненадійні партнери, які відібрали у неї бізнес. До всього іншого додався ще й судовий позов. Комісія по цінним паперам і біржам відкрила справу про фінансові махінації й Рут Хендлер присудили 57 тисяч доларів штрафу та 500 годин громадських робіт.

Така стресова ситуація повернула Рут Хендлер до реального життя і вона знову стала, як і раніше, активною, цілеспрямованою жінкою, готовою до нових звершень. Наступним її проєктом став запуск у виробництво жіночих протезів для грудей. Цей проєкт бізнесменша реалізувала разом зі скульптором Пейтоном Мессі.

Фото Фейсбук


До останніх днів Рут Хендлер виступала на підтримку первинної профілактики раку молочної залози та   СНІДу, хвороби, яка відібрала життя у її сина.

Померла Рут Хендлер у 2002 році, залишивши після себе вічно молоду та вродливу ляльку Барбі.

Барбі в наші дні

У 2015 Mattel випустила ляльку зі штучним інтелектом. Завдяки вбудованим камері, мікрофону та динамікам, а також Wi-Fi модулю лялька дістає можливість спілкуватися з хазяйкою і самонавчатися в процесі гри.

Також фірма створює дівчат з оновленими тілами, індивідуальними особливостями і обмеженими можливостями, в усьому різноманітті рас і національностей. Виробник пропонує на вибір 9 типів фігур, 35 відтінків шкіри і 94 варіанти зачісок. За усю історію було випущено 176 видів ляльок, лінійка носить назву «Фешеністас».





Залишити відповідь