Село Печера – неймовірно гарне місце на березі Південного Бугу, що лежить в 19 кілометрах на південних захід від Немирова.
Населений пункт вражає мальовничістю краєвидів: село розташоване на схилах Південного Бугу. Ріка у цій місцині з обох сторін затиснута поміж скель та утворює каскад порогів.
Не дарма під час турецького володіння краєм молдавський воєвода обрав для своєї резиденції на Правобережній Україні саме Печеру, як найпривабливіше місце на Східному Поділлі. З тих далеких часів до мальовничої природи Печери додалися ще й багато пам’яток архітектури – культових, житлових, промислових.
Південний Буг тут затиснутий з обох боків скелями і утворює каскад порогів. Назва поселення виправдує себе: існування тут печер підтвердили археологічні розкопки М. Артимонова, проведені у 1947 – 48 роках. Тоді ж на території сучасної Печери виявили і поселення трипільської культури.
На кордоні між селами Печера і Сокілець можна побачити руїни величезного млину, що належав Потоцьким. Комплекс складається з трьох будівель – власне млина, складу і крупорушки. Сам млин має три поверхи і не має даху. По боках він прикрашений декоративними вежами. Чудово зберігся декор млина.
На початку ХІХ ст. спадкоємці Подільського воєводи і хазяїна сусіднього Шпикова Леонарда Свейковського розбудували у Печері свою резиденцію. Палац за задумом нового власника Яна Свейковського повністю копіював палац Станіслава Потоцького, у Тульчині, будучи лише удвічі меншим за нього. Палац стояв на високому правому березі, звідки відкривається чудова панорама каньйону Південного Бугу.
Ну а родзинкою маєтку на сьогодні, безумовно, є мавзолей-усипальниця Потоцьких-Свейковських, спроектована в неороманському стилі геніальним Владиславом Городецьким.
Село Печера славиться ще й Всеукраїнським фестивалем «Фестиваль Млиноманія». Він регулярно проводяться влітку з грандіозними рок-концертами, тут влаштовують різні екоакції, святкування та спортивні чемпіонати з футболу та волейболу.
За матеріалами МoeMisto.ua