Поява перших сходів томатів — подія, на яку з великим нетерпінням чекає кожен садівник. Ось вони рослини, які в майбутньому годуватимуть нас соковитими та смачними томатами. І так поглянеш на них: сидять малюки, а вже через три-чотири місяці перетворяться на високі й міцні кущики з квіточками та маленькими помідорками/
Але, на жаль, не завжди так відбувається. Часом із сіянцями доводиться мучитися. То викривляються, то витягуються, то згортають листя, то рости відмовляються, а то й зовсім гинуть. Всі ці неприємні події можуть статися тоді, коли розсаді надано неправильний догляд. Так, вже на етапі буквально появи перших петельок важливо дотримуватися ряду аспектів, щоб в результаті розсада була така, яка хочеться: міцна, росла, статна, з хорошим корінням і соковитим листям.
Розповідаємо, що важливо зробити на етапі появи перших сходів помідорів та для чого.
Кожного ранку перевіряти ємності з посадками. Як тільки перші петельки з’являться над землею, потрібно прибирати укриття: плівку, кришку. Навіть якщо не все насіння ще зійшло, укриття краще прибирати. Вони швидше за все вже проросли, просто потрібно дочекатися, поки паростки з’являться з-під землі.
Чому це так важливо? Насамперед тому, що “дах” з’їдає частину освітлення, а воно рослинам зараз дуже важливо, щоб стеблинки не починали витягуватися з самого початку.
По-друге, кришка або плівка може бути досить низько над землею. Сіянці випрямляться і впиратимуться в “дах”. В результаті вони будуть викривленими та зігнутими.
По-третє, на кришці завжди накопичується конденсат, а сіянцям зараз велика кількість вологи протипоказана, інакше ще слабкі стеблинки почнуть підгнивати.
Кришку зняли, тепер переносимо ємності з посадками у прохолодне місце. Оптимальний варіант — температура +18…+20 градусів. У теплі вони дуже витягуватимуться. Стебла спочатку будуть тонкими та кволими, надалі “зміцнити” їх буде складно, тому простіше з перших днів не провокувати такі несприятливі події. Плюс важливо зміцнити коріння та дозволити розсаді нарощувати саме їх, а не листя. Тримати сіянці у прохолоді потрібно 5-7 днів.
Які варіанти куди прибрати? Найпростіший — просто хоча б вимкнути батареї під підвіконням (якщо звичайно є така можливість). Прохолода від вікна остуджуватиме повітря і не допускатиме підвищення температури.
Інший варіант — прибрати кудись углиб квартири подалі від опалювальних приладів. Але в цьому випадку важливо дотриматися ще однієї умови. Та й не лише в цьому.
Сіянцям необхідно забезпечити максимальний достаток світла. Перші дні після появи сходів рекомендують досвічувати їх цілодобово. Такий режим встановлюють на перші 5 днів. Світло допоможе проклюнутися і тим паросткам, що ще не здалися з-під землі. А тим, що проросли — не витягуватись, а міцніти і розгортати свої листочки. Через 5-7 днів треба повернути розсаду на постійне місце і досвічувати тільки при необхідності протягом дня, на ніч лампи вимикаємо.
Щодо поливів. Нині дуже важливо не заливати рослини. Пам’ятайте, що ґрунт швидше за все наповнений вологою конденсату. Поливати сходи лише в тому разі, якщо ґрунт сухий. Протягом першого тижня поливають розсаду буквально один раз: акуратно, намагаючись не зачепити стебла і не намочити листочки, що розвертаються.
У воду для поливу іноді додають янтарну кислоту, зовсім небагато — буквально на кінчику ножа. На цьому етапі, це дуже корисно. Бурштин є натуральним стимулятором росту, він зміцнює і самі рослини, і їх коріння, плюс підвищує імунітет і покращує засвоєння сіянцями поживних речовин.
За матеріалами «Ukr.media»
Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті