На початку січня 1887 року у Тульчині на Вінниччині народилася Соня Каліш – маленька дівчинка, якій судилося з часом стати Софі Такер – відомою американською співачкою, актрисою, комедіанткою, радіоведучою.
Історія Софі Такер захоплює та вражає. Звичайній єврейській дівчині українського походження вдалося здобути популярність, славу та статки. Але шлях до омріяної вершини не був легким
Сімейний ресторан – перші публічні виступи та слава
Соня Калиш народилася у простій єврейській родині, яка мешкала у Немирові. Однак українка за своїм походженням ніколи не бачила рідного міста. Її батьки змушені були емігрувати до Америки. Подейкують, що так батько уникав покарання за відмову служити у царському війську.
Сім’я, в якій окрім Соні виховували ще двох старших сина, спочатку поселилася у Бостоні, де батько змінив своє прізвище на Абуза. А через кілька місяців – переїхала до Хартфорді, штат Коннектикут. Тут родина започаткувала власну справу – відкрила кошерний заклад харчування.
Саме у батьківському ресторані відбувся перший сольний виступ майбутньої артистки. Робочих рук у закладі не вистачало, тому дівчині потрібно було поєднувати роботу офіціантки та співачки. Іноді доводилося обслуговувати відвідувачів з тацею в одній руці та мікрофоном в іншій.
До своїх виступів Соні долучила свого товариша Джона Суданські, який акомпанував їй на фортепіано. Талановитий дует не лише викликав щирі овації відвідувачів, а й заробляв свої скромні чаєві.
А офіційною першою відзнакою майбутньої артистки стала перемога у міському талант-шоу.
Три шлюби й три розчарування
Вперше на весільний рушник Соня стала у юні шістнадцять років. Її обранцем був простий водій, розвізник пива Аль Лекі. Невдовзі у подружжя народився первісток Берт. Але сімейне життя стало тягарем для юної матері. Вона не готова була присвятити своє життя кухні, пелюшкам й сімейній рутині.
В тому ж 1906 році молода жінка залишила сина батькам та утекла від чоловіка у Нью-Йорк (офіційно подружжя розлучилося лише у 1913 році). А вихованням сина зайнялась молодша сестра Соні Енні. Соня ж вирушила підкоряти американський шоу-біз та, заробляючи кошти для своєї родини.
Моя мати завжди вважала, що шлюб, виховання дітей і допомога своєму чоловікові виходити вперед, перетворювали будь-яку жінку на особистість. Мені так і не вдалося переконати матусю, що це не моя стежка. Від ранньої юності мені хотілося прожити життя, де більшу частину доби не довелося би порпатися біля газової плити та кухонної мийки, – з роками зізнається у своїй автобіографічній книжці Соня.
Софі Такер ще двічі виходила заміж. Її обранцями стали акомпаніатор Френк Уестфаль та особистий менеджер Аль Лаккі. Але кожен шлюб не протримався довше п’яти років.
Шлях до слави
Окрилена надією стати відомою актрисою Соня замість ролі у водевілі отримала відмову знаного композитора та театрального продюсера Гарольда фон Тільцера. Так замість омріяної сцени, з $90 у кишені, майбутній зірці довелося знову влаштовуватися на роботу офіціанткою.
Обравши для себе сценічне ім’я Софі Такер наполеглива молода жінка продовжувала випробовувати долю та шукати свій стиль та своє місце у шоу-бізнесі.
У 1907 році актриса вперше дебютувала на театральній сцені, заспівавши в аматорському водевілі. Тоді ж вперше їй довелося накласти на обличчя чорний грим та обрати образ дебелої дівчини-негритянки з Півдня США.
Спритній емігрантці досить швидко вдалося згуртувати навколо себе провідних афроамериканських виконавців та етнічних композиторів, які навчили її співати веселих пісень. Весела вдача, огрядна конституція та неперевершене почуття гумору також зіграли важлику роль у сходжені талановитої артистки на вершину слави.
У своїх виступах Софі Такер часто використовувала нецензурну лексику, не соромилася говорити про секс, тому й отримала прізвисько останньої з гарячих матусь.
Зірка водевілів та бурлеск-шоу
У запальних бурлеск-шоу «останньої з гарячих матусь» якось природно, утім, під впливом потужних чинників, виплавився самобутній талант: дрібна форма комедії – stand-up comedy, на яку виник попит у дешевих вар’єте при мюзик-холах; співзвучність масовій аудиторії емігрантів; гумор з українським перцем; коротка хвиля зі знедоленими американцями, родинам яких за будь-яку ціну слід на чужині вижити; афроамериканська творча команда; суспільний запит на нове естрадне явище.
Професійну кар’єру вона почала в Пітсбурзі, Пенсильванія, як комедіант бурлеск-шоу, а також як співачка, котра показувала номери, акомпануючи собі на роялі. Років зо два Софі Такер соромилася зізнатися рідним, чим їй доводиться заробляти на життя, щовечора вичорнюючи обличчя згорілою корою.
Лише у 1908 році Софі Такер відкрила своє справжнє обличчя та почала виступати у власній подобі.
Її пік слави відбувся у тридцятих роках. В опануванні фаху артистки оригінального жанру Софі Такер ніколи не тупцювала на місці, а постійно видозмінювалася, шукала, експериментувала.
У 1911 році вийшла у світ її перша пісня «Some of Thes Days». У 1938 році молоду жінку обрали президентом Асоціації федерації акторських профспілок.
У 1938-1939 роках вона вела власне шоу на радіо. Кілька разів на тиждень слухачі насолоджувалися її жартами та співом.
Здавалося, ніщо не могло зламати сильної та вольової жінки. Але важка хвороба – рак леденів, а потім і ниркова недостатність, обірвали життя талановитої уродженки Поділля. Померла Софі Такер 9 лютого 1966 року. Поховали акторку в її рідному Хартфорді. Три тисячі городян вийшли провести Софі в останній земний шлях.