Войовничі, шляхетні і непокірні, козаки стали справжнім символом свободи для майбутніх поколінь українців. Багато хто з вас вже, напевне, мало що пам’ятає з уроків історії в школі чи університеті, але ця тема варта того, щоб до неї повертатися.
Пропонуємо добірку цікавих фактів про козаків, які не часто зустрінеш у підручниках.
Факт 1
Незважаючи на суворий норов, Запорізька Січ жила за принципами повної демократії. Всі важливі рішення приймалися виключно шляхом загального голосування.
Факт 2
Збірним образом козака-лицаря для українського народу був козак Мамай, якого часто зображали на картинах сидячи за грою на бандурі, а поруч стояв кінь, в землю увіткнутий спис, а на землі біля козака стоїть козацький штоф і чарка.
Факт 3
Носити «оселедця» на голові міг тільки той, хто пройшов усі попередні випробування і був посвячений у козаки. Носили його, закручуючи за ліве вухо.
Факт 4
Шаровари, в яких нібито поголовно ходили усі козаки – не більше ніж нав’язаний міф маскульту. Цей одяг вони носили лише впродовж короткого часу, коли підпорядковувалися російській імперії.
Факт 5
Основою флоту запорожців були «чайки» – швидкі і маневрені човни, шириною близько 4 метрів, а довжиною – до двадцяти. В одному такому човні розміщувалося від 40 до 70 вояків, а також 4-6 гармат (фальконетів). Під їхнім натиском падали навіть неприступні турецькі фортеці.
Факт 6
Найзагадковішими членами козацької спільноти були козаки-характерники. За легендами, вони могли перетворюватися на вовків, наводити морок на ворогів, зцілювати рани і володіли іншими надприродними здібностями.
Факт 7
Посада гетьмана вперше була заснована Богданом Хмельницьким у часи визвольної війни 1648-1657 років, і була ліквідована указом у 1764 році.
Факт 8
Український козак Іван Сірко – полководець, який не програв жодної битви з тих, в яких брав участь. Він здобув перемогу в 65 боях і обирався кошовим отаманом дванадцять разів.
Факт 9
За час існування козацького війська, його осередками у різний час були вісім Запорозьких січей. Першою була Хортицька (1556-1557 роки), а останньою – Нова Січ (1734-1775 роки).
Факт 10
У похід козаки завжди вирушали тільки з правої ноги, демонструючи цим, що йдуть на «правеє діло».
Факт 11
5 квітня 1710 року була укладена Конституція гетьмана Пилипа Орлика, яка містила преамбулу і 16 статей, де були прописані права та обов’язки усіх членів Війська запорозького. Вона визнається першою офіційно визнаною українською Конституцією.
За матеріалами SPARK