Зараз багато дієтологів рекомендують приймати клітковину та харчові волокна не тільки в період обмежувальних дієт, але і повсякденно. Чи не розвинеться звикання до цього продукту як до проносних? Як приймати клітковину і в яких продуктах її багато?
Харчові волокна належать до складних вуглеводів, які не засвоюються у шлунково-кишковому тракті. Вони проходять свій довгий кишковий шлях транзитом або з проміжними затримками, а потім виходять без змін своєї структури або змінивши свій зовнішній вигляд. Такий своєрідний вояж по стравоходу, шлях по нерівній місцевості.
Капустяне листя, шкірка бобових, фруктів, овочів, насіння мають волокнисту структуру, яку можна побачити навіть без мікроскопа при поважному розгляді. Переплетене рослинне веретено є клітковиною, найгрубішою частиною рослини.
Клітковина належить до нерозчинних харчових волокон, які сильно набухають у рідкій середовищі без зміни структури, хіба що на виході мають «пошарпаний» вигляд.
Інші харчові волокна, такі як пектин, камедь, агароза, є розчинними харчовими волокнами, які в кишковій среді сильно набухають, вбираючи воду, і перетворюються на слизову, гелеподібну масу.
Рекомендована кількість харчових волокон: 25-30 г на день.
Користь клітковини
Харчові волокна покращують кишкову моторику, прискорюючи проходження харчових мас і формуючи своєчасне та об’ємне випорожнення, такий своєрідний каталізатор (прискорювач) процесу травлення, який сприяє регулярному очищенню нашого організму.
Іноді ми відчуваємо прискорену перистальтику, яка є результатом роботи харчових волокон. Процес кишечника особливо активний після прийому овочів, фруктів. Харчові волокна є хорошими природними адсорбентами і виводять кінцеві продукти розпаду прийнятої їжі, солей важких металів, газів.
Вони активно захоплюють токсичні речовини і швидко утилізують, виводять їх із нашого кишечника. Така своєрідна щітка, яка вимітає сміття з хати.
Харчові волокна виводять з організму надлишок холестерину. Також вони зменшують кількість глюкози.
Якщо наш організм не справляється з харчовими волокнами, то в кишечнику є свої мешканці бактерії, які використовують клітковину для процесів своєї життєдіяльності, збільшуючи тим самим свою чисельність і підвищуючи свої корисні властивості. Кишкова мікрофлора, бактериї беруть участь у процесі харчового засвоєння, формують місцевий імунітет.
Де знайти харчові волокна
Якщо раніше головним був процес перероблення, очищення злакових культур та подальшого хлібного відбілювання, то зараз повертаються до колишньої технології. Саме у складі необроблених хлібних продуктів міститься велика кількість харчових волокон. Бобові, капуста, крупи, зелень також є багатим джерелом харчових волокон. Шкірка і м’якоть овочів і фруктів містять як клітковину, так і пектині, а поєднання цих компонентів дуже корисне для нашого організму.
Тим, хто хоче схуднути
Харчові волокна приносять відчуття насичення, зменшуючи бажання спустошувати холодильник, особливо у вечірню годину. Харчові волокна створюють об’єм у шлунку, який організм сприймає як відчуття ситості. Наприклад, якщо додати до кефіру 1 ст. ложку клітковини, то ви швидко вгамуєте голод без переїдання.
За матеріалами Liza