Прощеною називають четверту і останню неділю підготовки до Великого посту. Також це сьома неділя перед Великоднем і останній день, у який дозволяється їсти скромну їжу на зразок яєць і молочних продуктів.
Так як Великий піст – час, коли людина очищається не тільки і не стільки фізично, скільки духовно, Прощена неділя покликана підготувати людей до цього часу. У цей день люди просять один в одного пробачення і завдяки цьому приступають до посту з доброю душею, очищають серце від гріхів. Це допомагає зустріти Великдень з чистим серцем.
Останній день перед Великим постом повинен починатися в церкві. Там священик, читаючи проповідь, звертається до людей для того, щоб вибачитися перед ними за свої вільні і невільні гріхи. Про це є навіть фраза в Євангелії: “А якщо не будете прощати людям провин їх, то і Отець ваш не пробачить вам провин ваших”.
Крім цього у Прощену неділю потрібно з самого ранку попросити вибачення у своєї сім’ї і близьких. У давнину в цей день заміжні дочки і одружені сини приходили і приїжджали в отчий будинок і просили вибачення у батьків. А ті – у своїх дорослих дітей.
Важливою традицією цього дня є також відвідини могил покійних, щоб попросити вибачення і у тих, побачитися з ким більше не можна.
Просити вибачення потрібно вміти. Не достатньо просто сказати, потрібно по-справжньому покаятися.
Але не менш важливим, ніж попросити вибачення, є те, як ви приймаєте прохання від інших. В цей день не можна відмовити в прощення ні одній людині, і прощати всім, хто попросить, потрібно від душі.
Прощення – це зрілість і мудрість. Це потрібно і для того, хто просить, і для того, хто приймає, адже застарілі образи шкодять здоров’ю і вганяють у депресію.
В Прощену неділю на фразу “Пробач мене” прийнято відповідати “Бог простить”. На це є причина, адже у цієї фрази насправді є продовження: “Бог простить – і я прощаю”.
Коли людина просить пробачення, вона просить не суду, не того, щоб повністю розібрати ситуацію, а визнає, що принесла біль і жалкує про це. І інший, прощаючи, розуміє, що борги можуть і залишитися, але він теж не судить. Слова “Бог простить” означають, що і я грішник, я тобі не суддя. В цьому суть прощення.
За матеріалами “Українські новини”
Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті