Як припинити турбуватися через те, що ви не можете контролювати

Часто хвилюєтеся через речі, які не піддаються вашому контролю? Ви не самотні в цій проблемі. Занепокоєння, тривожність, постійне програвання потенційних подій у нашій голові є природною реакцією на стрес (а його достатньо в нашому житті, особливо під час війни). Хвилювання допомагає нам краще впоратися з результатами різних ситуацій і підготуватися до того, що ми можемо контролювати. Але занадто багато переживань можуть призвести до таких проблем як тривога, депресія та виснаження.

Якщо ваше постійне занепокоєння почало заважати нормально спати, ви помітили втрату апетиту та нездатність зосередитися на повсякденній роботі, час діяти. На щастя, для більшості людей цілком можливо самостійно впоратися зі своїм хвилюванням. Ось декілька порад від психологів, що можна зробити.

Це легше сказати, ніж зробити, але найшвидший спосіб припинити турбуватися – це відволіктися. Якщо ви надто хвилюєтеся, знайдіть заняття, яке вимагає вашої максимальної зосередженості та уваги. Це може бути тренування, особливо їзда на велосипеді, плавання або біг. Оскільки під час цих занять ви перебуваєте в русі й змушені зосереджуватися на оточенні, це відволікає увагу від турбот. Спілкування з друзями та/або родиною також є гарною ідеєю, як і нове хобі (садівництво, рукоділля чи кулінарія).

Відверта розмова є одним із найкращих способів подолати хвилювання. Спочатку це може бути складно, але як тільки ви зможете відкритися та поговорити з іншими, будь то друзі, партнери чи фахівці, відчуєте полегшення. Незалежно від того, про що йдеться, розмова з кимось, кому ви довіряєте, може допомогти трохи віддалитися від ваших турбот. Це також допомагає розглянути можливі рішення або різні точки зору.

Фізичні вправи можуть бути дуже корисними, якщо ви постійно турбуєтеся, особливо про те, що знаходиться поза вашим контролем. Активність не тільки змушує вас думати про щось інше, але посилює вироблення ендорфінів, які покращать ваше самопочуття.

Посилення фізичних вправ може допомогти впоратися з хвилюваннями та стресом, знайти те, що приносить задоволення та змушує ваше тіло рухатися. Це не обов’язково повинні бути високоінтенсивні заняття. Прогулянка місцевим парком перед роботою, пробіжка під час обідньої перерви або силове тренування вдома стануть гарним рішенням.

Невелике корегування щоденних звичок їжі та пиття також може змінити ситуацію. Це особливо стосується зменшення кількості кофеїну, алкоголю та оброблених продуктів у вашому раціоні.

Оскільки кофеїн є стимулятором, випивання кількох чашок кави, чаю чи енергетичних напоїв протягом дня може посилити ваш тривожний настрій. Алкоголь також може посилювати депресивний стан.

Найкраще дотримуватися дієти, яка в основному складається з необроблених продуктів та великої кількості овочів, фруктів, білків, вуглеводів і клітковини. Це дозволить організму рухатися ефективно, а ваше самопочуття покращиться.

Якщо ви постійно хвилюєтеся, ви добре знаєте, як стрес і тривога впливають на наш сон. На жаль, нестача сну може ще більше погіршити ці відчуття, створюючи замкнуте коло.

Щоб краще справлятися зі своїми турботами, впорядкуйте свій режим дня і ночі. Якщо ви дотримуєтеся регулярного графіка сну, ваше тіло розвиває надійний циркадний ритм, який допомагає вам легко засинати в потрібний час.

Насправді дуже багато людей схильні хвилюватися через те, що знаходиться поза їхнім контролем. Але якщо не вдається впоратися з цим самостійно, варто звернутися до фахівця. Краще вчасно подбати про своє ментальне здоров’я, щоб потім не стикнутися з депресією та іншими неприємними наслідками.

За матеріалами «Твій світ»

Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті

Залишити відповідь