Неймовірну долю видатної українки, уродженки Луцька, якій разом з королівським титулом дали нове екзотичне ім’я – На Пхітсанулок, хто тільки не описував. Навіть її син та онука присвятили окремі мемуари. А ми подивилися на біографію Катерини Десницької під власним кутом і виділили факти, на які зазвичай не дуже звертають увагу…
Мужня донька судді
Катерина Десницька народилася в заможній волинській сім’ї, але фактично росла без розкошів і сиротою. Коли їй виповнилося два роки, помер батько – поважний і впливовий голова Луцького окружного суду. Коли дівчині виповнилося шістнадцять, померла від раку мама. На той час Катерина та 8 братів і сестер вже давно жили у Києві: мати після смерті батька продала все майно і переїхала з Луцька.
До речі, у батьків Десницької це був другий шлюб, обидва були вдівці і разом виховували 2 дітей від першого шлюбу матері, 5 – від першого шлюбу батька і ще 2 спільних дітей. Усі діти були на рівних і навіть у непрості для родини часи отримали хорошу освіту. Зокрема, Катерина закінчила найкращу в Києві Фундуклеївську жіночу гімназію, а потім – курси медсестер у Санкт-Петербурзі при шпиталі імператриці Марії Федорівни.
Волинянка нагороджена Георгіївським хрестом за мужність і ще двома бойовими нагородами російсько-японської війни 1905 року. Катерина пішла на фронт медсестрою з пересувним шпиталем заради свого першого кохання – молодого курсанта Івана. В честь завершення війни її запросили на імператорський бал георгіївських кавалерів, де її покликав до танцю гвардійський гусар дуже екзотичної зовнішності…
Гусара звали Чакрабонгсе Буванафа або скорочено Чакрабон, і він виявився сином короля Сіаму Рами V, який з юності навчався в імператорському Пажеському корпусі і був корнетом лейб-гвардії імператорського гусарського полку, курсантом Академії Генерального штабу. Подейкують, що Чакрабон і Катерина познайомилися значно раніше – в світському салоні мадам Храповицької, де збиралася тодішня «золота молодь». Хоч як там, але саме бал георгіївських кавалерів у 1906 році поклав офіційний початок коханню волинянки і принца.
На момент знайомства принцу ледь виповнилося 22, Катерині – 19
Шлях Катерини Десницької – від коханки до принцеси
Перші чотири роки Катерина була фактично коханкою принца, і цей факт не змінило навіть народження у 1908 році принцу Чаркабону сина Чули. Король Сіаму не визнавав мезальянсу принца – адже він обрав простолюдинку, слов’янку та ще й християнку, а не буддистку, як усі сіамці.
Закоханим, зрештою, це не дуже заважало. Чакрабон забрав Катерину спершу до Одеси, потім до Стамбула, де вони таємно обвінчалися. Жили то в Туреччині, то в Єгипті, то в Сінгапурі в подарованому принцу палаці Парускаван.
Офіційно принцесою Катерина Десницька стала лише після смерті «свекра» – короля Рами V. Престол під іменем Рами VI успадкував старший брат Чакрабона. Він дуже чуйно поставився до неофіційної невістки і маленького племінника, якому тоді вже сповнилося 2 роки, офіційно їх визнав, оформив їхній шлюб, дав Катерині титул принцеси Сіаму вищого рангу, а брата Чакрабона призначив керівником Військової академії і Генерального штабу сіамської армії.
У 1911 році високоповажне подружжя навіть побувало в Києві з офіційним візитом
Любовний трикутник Чакрабонга
Через дев’ять років офіційного шлюбу Катерина подала на розлучення з принцом. Причина банальна: Чакрабонґсе закохався в іншу. І не аби в кого, а в молоденьку Чаваліт – спадкову принцесу і свою ж… племінницю. Гонорова волинянка не змогла пристати на вимогу принца змиритися з місцевою традицією багатоженства і з другою дружиною. Навіть відмовилася від чималого утримання, обравши офіційні аліменти і вільне життя. Найгірше, що їй довелося залишити сина – маленького Чулу, спадкоємця престолу не відпустили з матір’ю. Її вибору він не простив ніколи: до своєї смерті не мав бажання з нею спілкуватися і не зрозумів розлучення з батьком.
Десницька вийшла заміж вдруге. Після розлучення вона переїхала до рідного брата в Шанхай, де той працював дипломатом, влаштувалася в Червоний Хрест, купила собі будиночок, частину якого здавала квартирантам. Серед них був електрик Ґарі Клінтон (ні, не пращур Біла). Залицяння, підтримка, самотність зробили своє діло, і пара одружилася. А з початком японсько-китайської війни переїхала до США – на батьківщину Ґарі.
Тим часом колишній чоловік Катерини – принц Сіаму марно намагався узаконити свої стосунки з коханкою. Через кровний зв’язок йому так і не дозволили офіційний шлюб з Чаваліт, але закрили очі на цивільний. Вони прожили разом лише два роки: у 1920-му принц Сіаму раптово помер від запалення легенів.
Десницька успадкувала пристойне майно завдяки особистому розпорядженню брата колишнього чоловіка – короля Сіаму. Приїхавши на похорони Чакрабонга (і з людських міркувань, і за вимогою протоколу), вона дізналася, що все своє майно той заповів… коханці. Але король Сіаму розділив спадок брата на трьох: коханку, Катерину та її сина.
Катерина повернулася в США до другого чоловіка, згодом розлучилася і після другої світової війни переїхала до Парижу. У французькій столиці жила її рідна сестра, а неподалік – у Лондоні навчався син Чула Чакрабон.
Син не простив Катерині розлучення і до своєї смерті не мав бажання з нею спілкуватися
Британські нащадки принцеси Сіаму
Катерина Десницька прожила 74 роки і померла у Парижі від серцевого нападу. За весь повоєнний час вона бачилася з сином кілька разів. Чула отримав солідну освіту в Кембріджі, королівська родина його дуже любила, називала ніжно «маленьким принцем», дала офіційний титул Мом Чао або Ясновельможний і забезпечувала фінансово. Втім, хлопець явно мав більші амбіції, але не був допущений до повноправного престолонаслідування через розлучення батьків і просту волинянку-маму. Він осів в Європі, працював на лондонському радіо, написав книгу історії свого королівського роду, одружився на британці Елізабет Хантер, у 1956 році в них народилася донька – Наріса Чакрабон, онука Катерини Десницької. До речі, син пережив матір лише на 4 роки.
Онука бачила бабусю-принцесу лише раз у ранньому дитинстві. Але так само, як її тато Чула, завжди мала неабиякий інтерес до роду Чакрабонгів: давала безліч інтерв’ю, розповідала про сіамське коріння, династію – в наш час сказали б «піарилася». Нариса має сина Хюго або Уго Чакрабонгсе Леві – правнука Десницької. Він відомий в Британії музикант, а ще більше в Таїланді, як зараз називають Сіам. Саме Уго є автором пісні Bread and Butter до відомого на Заході серіалу «Кастл». Чоловікові зараз 38, часто гастролює Азією, одружений, має двох діточок – доньку і сина – продовження волинського роду Десницьких…
За матеріалами «Українки»
Підписуйтеся на сторінку «Світлана» і першими дізнавайтеся про нові публікації на сайті