Кліщі найбільш активні і небезпечні навесні та восени. З першими весняними теплими днями починається сезон активності кліщів.
Кліщі широко поширені в природі. «Підчепити» паразита можна в лісах, лісопарках, на садово-городніх ділянках. Але, щоб зустріти кліщів, не обов’язково їхати в ліс, паразити водяться в міських парках і просто на газонах. Ризики мінімальні, тільки якщо кіт або собака зовсім не виходять з дому і не спілкуються з іншими тваринами.
Кліщі є переносниками різних інфекцій, якими можуть заразитися як тварини, так і люди.
У диких і домашніх тварин кліщі паразитують не тільки у шкірі, але й у внутрішніх органах (наприклад, при генералізованому демодекозі собак). Наприклад, цілий ряд кліщів пристосувалися до паразитування в органах дихання голубів, папуг тощо
Кліщі небезпечні тим, що переносять бабезії — збудника паразитарного захворювання крові. Якщо вчасно не звернутися до ветеринарної лікарні, то захворювання може призвести навіть до смерті тварини. Тому необхідно уважно слідкувати за поведінкою свого улюбленця. Якщо тварина стала млявою, постійно лежить, відмовляється від їжі, її сеча темніє – необхідно терміново звернутися до ветлікаря. У разі своєчасного звернення тварина швидко одужає.
Захищати тварину від кліщів можна тільки в теплу пору року, оскільки кліщі активні, коли температура за вікном піднімається вище нуля градусів. Кожну весну ветеринари нагадують про необхідність захистити своїх домашніх тварин від кліщів. Але, багато власників тварин забувають про цей відповідальний період, згадуючи про проблему, тільки коли кліщ вже вкусив домашнього улюбленця.
Обов’язково оглядайте собаку і кішку після прогулянок, оскільки 100% захисту від кліщів немає.
Під час прогулянок на собаках короткошерстих порід світлих забарвлень можна помітити кліща, що плазує і зняти його до того, як він прикріпиться до шкіри. Власники довгошерстих собак і короткошерстих темних забарвлень можуть на прогулянку брати гребінець пуходерку з густими зубцями і періодично прочісувати собаку, це також допоможе вчасно зняти кліща.
У цілому засоби від кліщів діляться на кілька категорій. Перші – засоби, які не володіють репелентною дією, тобто не відлякують паразитів, а знищують їх після прикріплення і початку харчування на тварині. Другі – з репелентним ефектом, тобто вони відлякують кліщів. Їх використання може запобігти укусу, а значить, і зараження інфекціями, але не зменшує кількість кліщів в навколишньому середовищі (в тому числі і вдома). Нерідко в склад цих засобів входять рослинні екстракти та ефірні масла. Третя категорія – універсальні препарати: вони і відлякують паразитів, і вбивають їх. До складу таких засобів входять синтезовані речовини, які впливають на нервову систему кліщів.
У магазинах пропонують різні варіанти захисту – спреї, шампуні, таблетки, краплі, які наносять на холку тварин, і спеціальні нашийники. Основна дія всіх цих препаратів починається через 5-7 днів, тому обробляти тварину необхідно заздалегідь. А для більшого захисту можна комбінувати препарати: краплі+нашийник або краплі+спрей. Саме таке поєднання буде надійним, оскільки при попаданні під дощ або після миття дія крапель слабшає.
Для профілактики зараження, блохами та кліщами також існують ультразвукові відлякувачі, які мають вигляд медальйона , кріпляться на нашийник та діють від маленької батарейки до 1 року